Sincopă pe teren propriuSebastian Tataru / Mediafax Foto
21 Apr 2014

Sincopă pe teren propriu

Deschiderea de scor rapidă din meciul cu ”U” Cluj a lăsat impresia spectatorilor timișoreni că ACS Poli poate tranșa fără probleme ”disputa suferinței” din a doua zi de Paști.

Alex Popovici a pătruns perfect pe lângă un fundaș al oaspeților și l-a executat fără probleme pe Niculescu cu un șut la colțul lung. ”Șepcile roșii” nu acuză șocul, ci neacordarea unui penalty la un presupus henț în careu. ”Nu s-a dat, înseamnă că n-a fost!” ar spune microbiștii, dar clujenii reușesc să se apropie din nou amenințător două minute mai târziu, în minutul 14, când Lemnaru trimite cu capul balonul în bară.Un minut mai târziu un atac imprudent al lui Tîrnăcop asupra lui Szekely în careu se putea încheia cu acordarea unui penalty, însă arbitrul Istvan Kovacs lasă jocul să continue. Același Lemnaru încearcă să-și creeze avantaj în minutul 33 jucând balonul cu mâna, dar ”centralul” sesizează și anulează golul marcat neregulamentar de vârful clujean.

Golul egalării vine imediat după pauză, când Lungu reia din careu surprinzându-l pe Nuno Claro. Un mare merit l-a avut Max Nicu, autorul recentrării către Lungu, care s-a înălțat și a prins în extremis o centrare venită de pe partea stângă, împiedicând balonul să iasă în aut de poartă. Același Max Nicu aduce golul victoriei pentru ”U” Cluj în minutul 84 cu un voleu din întoarcere, execuție de mare excepție care a aruncat în aer grupul suporterilor clujeni.

Așadar, Poli – ”U” Cluj 1-2 (1-0) și timișorenii coboară pe 13, un loc sub cei care au ieșit astăzi învingători de pe teren.

ACS Poli Timișoara (antrenor Dan Alexa): Nuno Claro - Belu, Mera, Şeroni (min. 35 Scutaru), Murariju - Ov. Petre, Al. Popovici – Poparadu (min. 77 Kneeshaw), Trandu, Fl. Nanu (min. 66 Gorobsov) - Szekely

Alte rezerve: Kirev, Nohai, Boldea, S. Keita

”U” Cluj (antrenor Mihai Teja): V. Niculescu - Ciupe, Ninu, Abrudan, Tîrnăcop - Lungu, Cristocea (min. 86 Menezez) – Kovacs (min. 67 Machado), M. Nicu, Sauvadet (min. 62 Martac) - Lemnaru

Alte rezerve: Dolha, I. Neag, Borza, Calcan