powered by Shell
Simone Tempestini, lider în Transilvania Rally după prima ziMircea Rosca / Mediafax Foto
18 Iul 2015

Simone Tempestini, lider în Transilvania Rally după prima zi

Simone Tempestini este liderului Transilvania Rally, etapa a cincea a Campionatului Național de Raliuri Dunlop, la finalul zilei de vineri, care a cuprins patru probe speciale la Cluj.

Echipajul Simone Tempestini / Dorin Pulpea (Ford Fiesta R5) a fost cronometrat cu timpul de 20:57,8, potrivit autorally.ro, pe locul secund se află echipajul Bogdan Marișca / Carmen Poenaru (Ford Fiesta R5), la 6,7 secunde, locul al treilea este ocupat de Gergo Szabo / Karoly Borbely (Mitubishi Lancer Evo IX), la 30,2 secunde, pe patru se află Dan Gîrtofan / Tudor Mârza (Skoda Fabia S2000), la 30,3 secunde, iar pe cinci sunt Marco Tempestini / Anton Avram (Ford Fiesta R5), la 51,5 secunde.

Gergo Szabo s-a impus în prima și a treia probă specială, Florești - BT Leasing 1 și 2, Simone Tempestini a câștigat-o pe a doua, Râșca - Banca Transilvania 1, iar Marco Tempestini pe a patra, Superspeciala Polus Center 1.

Sâmbătă se vor desfășura alte șapte probe speciale, Dângău - Diferit, Beliș - Napoca Rally Academy, Râșca - Banca Transilvania 2, Făget - RMB Inter Auto Ford, SS Turda, Sălicea - RMB Inter Auto Ford și SS Polus Center 2.

Simone Tempestini este liderul clasamentului general al Campionatului Național de Raliuri Dunlop.

sursa: agerpres.ro