Seria meciurilor amicale continuăBogdan Iordache / Mediafax Foto
03 Feb 2014

Seria meciurilor amicale continuă

Steaua a întâlnit în penultimul meci, al 9-lea, din perioada de pregătire efectuată în Spania, echipa fostului jucător al roș-albastrilor, Pavel Golanski, Korona Kielce.

Era încă o ocazie în care trupa lui Reghe să încerce obținerea primei victorii din acest an.

Prima repriză este controlată de steliști, care în debut au două ocazii prin Szukala și Tănase, iar în minutul 21 deschid scorul prin Gardoș, care reia cu capul în gol mingea venită din corner de la Stanciu, jucătorul care s-a mișcat cel mai bine în prima repriză. Steaua pasează dezinvolt și în minutul 45 își mărește avantajul prin Piovaccari, care reia centrarea excelentă  a lui Adi Popa. Scor la pauză, 2-0.

La reluare, chiar dacă n-au mai practicat același joc combinativ, steliștii reușesc să majoreze scorul în minutul 70, când Stanciu transformă excelent o lovitură liberă de la 18 metri lateral stângă. Polonezii reduc din scor în minutul 85 prin Dejmek și meciul ia sfârșit cu scorul de 3-1 în favoarea roș-albaștrilor.

La startul partidei s-au aliniat urmatoarele formatii:

Steaua: Tătărușanu - Varela, Szukala, Gardoș, Latovlevici - Prepeliță - Popa, Stanciu, Chipciu, Tănase - Piovaccari
Rezerve: Niță, Râpă, Pârvulescu, Keșeru, Răduț, Kapetanos, Iancu

Korona Kielce: Malkowski - Golanski, Dejmek, Malarczyk, Sylwestrzak - Sobolewski, Markovic, Pylypchuk, Jovanovic, Kielb – Korzym

-------------------------------------------

Luni la prânz, Concordia Chiajna, echipă care se află în stagiu de pregătire în Turcia, a susținut al treilea meci amical, în compania formației sud-coreene FC Gyeongnan, pe care a învins-o cu scorul de 2-1 (1-1), golurile ilfovenilor fiind marcate de Welington în minutele 37 și 64.

Pentru acest meci, antrenorul celor de la Concordia, Ionuț Chirilă, a folosit următorii jucători:

Râmniceanu - Dima, Melinte, Leca, Bucurică (Savin '62) - Bambara - Coşereanu (Strătilă '51), Onduku (Serediuc '40), Papasterianos (Ov. Marin '83), Roşu (Da Costa '76) - Welington (Florea '76).

----------------------------------------

În continuarea pregătirilor pentru debutul sezonului de primăvara, la Marbella, Dinamo a întalnit luni după amiază campioana Chinei, Guangzhou Evergrande, antrenată de Marcello Lippi.

Deja după un sfert de oră dinamoviștii conduceau cu 2-0 prin dubla lui Țucudean, din minutele 1 și 15. În continuare chinezii au câteva oportunități de a marca, însă ratează și repriza se termină 2-0 pentru “câini”

În partea a doua, Stoican face schimbări, jocul scade, iar pe final chinezii sunt mai activi, au și o bară, și meciul ia sfârșit cu scorul de 2-0 pentru Dinamo.

La startul meciului, Dinamo a aliniat următoarea echipă:

Naumovski - Bărboianu, Thicot, Asanovici, Grecu - V. Lazăr, Cioinac, C. Munteanu, C. Matei - Velici, Ţucudean

Rezerve: L. Rus, Nedelcearu, Diakhate, A. Radu, Boubacar, Elton, D. Buia, D. Rotariu, Cherchez, Bilinski

---------------------------------------

FC Vaslui a disputat tot luni un meci de pregătire în compania rușilor de la Kuban Krasnodar, echipa de pe locul 9 din Premier League, versiunea rusească! Prima repriză a fost punctată de două eliminări, câte una de fiecare parte, de la moldoveni fiind sancționat Ortiz. Meciul a fost destul de tensionat, faze de poartă nu prea au fost și la pauză găsim cele două echipe la egalitate, 0-0.

Partea a doua se desfășoară după același tipar, ocaziile mari de gol lipsesc, nimic de semnalat, și scor final FC Vaslui vs. Kuban 0-0.

Aflată și ea în cantonament în Turcia, FC Brasov a jucat luni cu japonezii de la FC Shonan Bellmare, echipă de liga a doua. Baieții lui Cornel Țălnar au câștigat cu 2-1 prin golurile marcate de Andrei Cristea și Păun.

Brasovenii au abordat aceasta partida cu urmatorul efectiv:

Bordea - Străuţ, Constantin, Machado, Ionescu - Enceanu, Mateiu, Aganovic, Păun - Buga, Fonseca, iar după pauză au mai jucat Mutu, Leko, Potecu, Serginho, Ciocâlteu, Santos, Dias, Surdu şi Cristea.