Sepsi-SIC invinge liderul Grupei B din EuroCup Women
04 Nov 2021

Campioana României a reușit o binemeritată revanșă în fața lui BC Prometey. Prin victoria cu 80-78, Sepsi-SIC a egalat la puncte formatia ucraineană, liderul grupei B EuroCup Women.

Echipa din Sfantu Gheorghe a intrat pe teren decisa sa stearga impresia lasata la Kamianske, atunci cand Prometey s-a impus cu 86-64. Debutul nu a fost insa cel dorit de Sepsi-SIC, oaspetele castigand primul sfert, cu 18-12. Au urmat zece minute in care s-au marcat nu mai putin de 61 de puncte, iar Sepsi-SIC, cu Brianna Fraser in mare forma, a recuperat deficitul si chiar a intrat la cabine la adapostul unui avantaj de 5 puncte.

Repriza a doua a fost echilibrata. Gazdele au reusit sa mareasca avantajul pana la ultima pauza, cand conduceau cu 10 puncte, insa BC Prometey a fortat revenirea in ultimele minute. Sepsi-SIC nu a cedat presiunii si a reusit sa se pastreze in avantaj pana la finalul partidei.

Scor final: 80-78 (12-18, 36-25, 18-14, 14-21), iar Sepsi-SIC ia o optiune serioasa pentru calificarea in faza urmatoare a competitiei.

Urmatoarea partida a campioanei Romaniei in EuroCup Women se va juca in Turcia, contra lui Elazig Il OZel Idare, pe 24 noiembrie, dupa fereastra internationala dedicata echipelor nationale.

sursa: frbaschet.ro