Semieșec la debut pentru ContraSportPictures.eu
17 Mar 2014

Semieșec la debut pentru Contra

Debutul lui Cosmin Contra a fost plin de suspans la Getafe. Ciprian Marica a ținut să-i ureze ”bun venit” la echipă deschizând scorul rapid, în minutul 9, însă oaspeții de la Granada au revenit pe tabelă. Și nu o dată, ci de trei ori, de câte ori au preluat conducerea gazdele. Scorul final, 3-3, complică situația celor de la Getafe, care au pierdut ocazia de a se distanța de prima poziție retrogradabilă. Acum, Getafe se află la doar două puncte, 28 față de 26, deasupra celor de la Valladolid. Spre deosebire de Contra și Marica, Răzvan Raț răsuflă ușurat după întâlnirea Rayo Vallecano – Almeria 3-1. Echipa sa, pentru care a fost integralist și a luat un cartonaș galben, a făcut 29 de puncte, în timp ce Almeria rămâne cu 26 pe penultima poziție a clasamentului. Cristian Săpunaru a fost doar rezervă în meciul Elche – Betis 0-0, iar Torje a intrat ăn minutul 88 al înfrângerii suferite de Espanyol Barcelona la Madrid cu Atletico, scor 1-0 pentru madrileni.

Campionatul Bulgariei a început faza playoff-ului și playout-ului, la care participă câte 7 echipe. În timp ce Lodogoreț Razgrad, echipa lui Moți, nu a jucat, Botev Plovdiv a disputat pe teren propriu întâlnirea cu Lokomotiv Plovdiv, câștigată cu 3-1. Srgian Luchin a fost integralist, Alexandru Curtean a intrat în minutul 65, iar Alexandru Benga a stat pe banca de rezerve tot meciul.

Radu Ștefan a fost titular și a fost avertizat cu cartonaș galben în victoria repurtată de Lazio în deplasarea de la Cagliari, scor 0-2, iar Stoian a jucat o oră și a fost schimbat în deplasarea de la Florența, meci în care rezultatul final a fost Fiorentina – Chievo 3-1.

Maxim a început meciul Werder Bremen – VfB Stuttgart pe banca de rezerve și a intrat în minutul 80 când scorul era deja 1-1, scor cu care s-a și încheiat partida, în timp ce în Portugalia Raul Rusescu a fost integralist în egalul 1-1 pe care Braga l-a obținut în deplasarea de la Coimbra cu Academica. În Anglia, Costel Pantilimon a fost doar rezervă în meciul câștigat de Manchester City cu 2-0 în deplasarea de la Hull.

Nerefăcut după accidentarea de săptămâna trecută din meciul cu Olympiakos, Costin Lazăr nu a fost inclus în lotul lui PAOK pentru deplasarea de la Aris încheiată nedecis, 1-1. În schimb, Dorin Goian a stat în teren toate minutele întâlnirii Asteras Tripoli – Ergotelis 2-3 și a trăit amărăciunea unei înfrângeri cu gol primit în ultimul minut, din penalty, marcat de echipa adversă aflată în inferioritate numerică.

Alexandru Bourceanu a fost schimbat în minutul 68 al meciului Sivasspor – Trabzonspor 0-4, când scorul final era deja stabilit pe tabelă. Românul a avut o evoluție apreciată și a fost avertizat cu un cartonaș galben. Trabzonspor urcă pe loc de Europa League și, ce este cel mai important, victoria din week-end a fost repurtată pe terenul unei contracandidate. Spre deosebire de Bourceanu, Bogdan Stancu a fost integralist în meciul Kasimpasa – Genclerbirligi 1-2, însă de această dată nu a contribuit cu gol la victoria echipei sale.