Se duc în Țara Sfântă pentru o minuneAndi Popescu / SportPictures.eu
29 Iul 2016

Se duc în Țara Sfântă pentru o minune

Speranțele Pandurilor s-au înecat în apele Dunării la Turnu Severin, acolo unde au primit vizita echipei israeliene Maccabi Tel Aviv în turul III preliminar al Europa League. Diferența de experiență competițională a fost evidentă, ca și cea de valoare a lotului, și după un start favorabil oaspeții au învins la două goluri diferență tranșând în mare măsură soarta calificării în play-off-ul competiției.

Meciul a debutat cu golul înscris de Ben Chaim la o fază de atac în care a preluat în careu, în spatele fundașilor gorjeni și l-a executat scurt pe Stanca. Egalarea dătătoare de speranțe a venit în minutul 30 după o lovitură de cap a lui Herea la o fază în care Voiculeț a insistat și a păstrat o minge în proximitatea liniei de fund a careului oaspeților și apoi a centrat la întâlnire pentru colegul său din linia de atac.

Imediat după pauză naivitatea defensivei Pandurilor la o fază fixă a fost taxată de Igiebor, venit bine la 6 metri pentru a relua cu capul centrarea perfectă a lui Medunjanin. Scorul final al partidei a fost stabilit de Miha cu un șut din apropiere după pasa primită de la Ben Bassat.

Pandurii – Maccabi Tel Aviv 1-3 (1-1) este o lecție usturătoare pentru gorjeni, care se duc în Țara Sfântă pentru o minune.

Pandurii (antrenor Petre Grigoraș): Stanca - Unguruşan, Vasiljevic, Bunoza, Grecu - Răuţă, Mrzljak (min. 62 Obodo) - Pleaşcă (min. 80 Trifu), Voiculeţ, Herea (min. 62 V. Munteanu) - Hora

Maccabi Tel Aviv (antrenor Shota Arveladze): Rajkovic - D. Peretz, Tibi, Filipenko, Rikan - Medunjanin (min. 68 E. Peretz), Alberman, Igiebor (min. 79 Itzhaki) - Micha, Orlando Sa (min. 75 Ben Bassat), Ben Chaim