Se cunosc primele calificate în semifinalele Ligii NaționaleBogdan Danescu / Mediafax Foto
02 Mai 2014

Se cunosc primele calificate în semifinalele Ligii Naționale

Campionatul masculin de baschet a programat partidele cu numărul 3 din cadrul sferturilor de finală, primul tur de play-off. Cu această ocazie s-au cunoscut și primele două formații calificate în careul de ași. CSM Oradea și CSU Asesoft Ploiești au închis seriile directe cu SCM U Craiova respectiv Energia Rovinari, în minimum de meciuri.

CSM Oradea a învins la Craiova cu 85-53 și a ajuns la scorul general de 3-0. Formația prahoveană a învins la Rovinari cu 87-69 și se gândește deja la al doilea tur de play-off.

În alte dispute din sferturile de finală s-au înregistrat următoarele rezultate:

U Mobitelco cluj - CSU Atlassib Sibiu 80-76, scorul general este 2-1 pentru sibieni iar disputa a patra are loc sâmbătă, 3 mai, de la ora 20.00

BCM U Pitești - BC Mureș Tg. Mureș 84-79 scorul general este 2-1 pentru mureșeni, iar meciul 4 este pe 3 mai, de la ora 18.15