Natație
Sărituri în apă: Medalii românești la RijekaAFP / Mediafax Foto
21 Iun 2016

Sărituri în apă: Medalii românești la Rijeka

O delegație de sportii români a participat la Openul Croației de sărituri în apă, pentru cadeți și juniori. Competiția s-a desfășurat la Rijeka. La juniori B, platformă, Aurelian Dragomir s-a impus, în timp ce Mihai Andrei s-a situat pe locul al treilea.  La junioare B, tot la platformă, Ruxandra-Ștefania Munteanu a ocupat ultima treaptă a podiumului. De asemenea, Cătălin Zărnescu s-a impus la platformă, învingându-l și pe Aurelian Dragomir, care s-a situat pe locul secund.

La junioare A, la platformă, Ioana Paștiu a fost a treia, devansând-o pe Ioana Cârjan, clasată pe locul 4. Aurelian Dragomir a cucerit medalia de aur la trambulină 3 metri juniori B, iar sincronul masculin de juniori A, compus din Mihai Andrei și Aurelian Dragomir, a ocupat locul al treilea în competiția specifică.

La Rijeka se vor desfășura, în perioada 22-26 iunie, Campionatele Europene de înot sincron pentru juniori. După aceea, între 28 iunie și 3 iulie, tot la Rijeka vor fi în derulare Campionatele Europene de sărituri în apă pentru juniori.