Juniori
Sărituri cu schiurile: Dana Haralambie, aproape de un rezultat istoricAleksandar Djorovic / Mediafax Foto
28 Feb 2016

Sărituri cu schiurile: Dana Haralambie, aproape de un rezultat istoric

România a fost la un pas de a obţine o medalie istorică la Campionatul Mondial de Schi Nordic pentru juniori şi tineret, competiție organizată în această săptămână la Cheile Grădiştei şi Râşnov.

Dana Haralambie (18 ani), sportivă legitimată la CS Dinamo, a terminat pe locul 4 concursul de sărituri cu schiurile de la Râşnov, într-un probă câştigată de austriaca Chiara Hoelzl.

Dana Haralambie se află în faţa celui mai bun sezon din carieră, după ce a reuşit să obţină şi puncte în Cupa Mondială. Sportiva de la CS Dinamo a ocupat locurile 20 şi 21 la două etape din cadrul Cupei Mondiale de sărituri cu schiurile.

La Mondialul de la Râșnov, ea a obținut 184,3 puncte, fiind devansată de 1. Chiara Hoelzl (Aut / 209p), 2. Katharina Althaus (Ger / 197,4p), 3. Sofia Tikhonova (Rus / 184,9p).