SIC, victorie şic în deplasareSportPictures.eu
09 Feb 2014

SIC, victorie şic în deplasare

Liga Naţională de Baschet feminin a continuat sâmătă, 8 februarie, cu etapa a 18-a, având patru meciuri jucate, la prânz şi seara.

De la ora 12:00, am consemnat o victorie pentru gazde şi o alta pentru oaspeţi:

CSM Satu Mare – SCM CSŞ U Craiova 78 – 53 (24-12, 18-16, 16-11, 20-14 ) - Sala LPS Satu Mare, 300 de spectatori.

Dacă echipa-gazdă a condus şi la 28 de puncte, U Craiova nu a avut niciodată avans pe tabelă. Victoria nu a putut fi pusă la îndoială, dacă ne gândim la singurul scor de egalitate de pe tabelă 0 – 0. Cele mai spornice marcatoare au fost, pentru gazde - A. Orosz cu 22 de puncte, iar pentru oaspete - I. Moţăţeanu cu 27 de puncte.

CSM Satu Mare ocupă poziţia a şasea, iar oltencele rămân pe ultimul loc.

Univ. Cluj-Napoca – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe 48 – 89 (14–28, 17–24, 7–24, 10-13) - Sala Horia Demian, 100 de spectatori.

Gazdele au fost generoase cu vizitatoarele lor, dar asta pentru că sunt într-o formă slabă, dovadă şi poziţia fragilă din subsolul clasamentului, puţin peste retrogradare. ACS Sepsi şi-a onorat statutul de favorită, fiind în cărţile de play off. Practic, după meci, stă la doar un punct de locurile 2-3.

Avansul pe tabelă de la final a fost depăşit de „recordul” partidei cu 43 de puncte diferenţă. Universitatea a reușit desprinderea doar în primele minute din meci, la 10-4, fiind egalată repede la 10-10. A mai fost un scor egal, 12-12, după care Sepsi SIC a galopat spre victoria finală. Pe sferturi, doar oaspetele au condus.

Gavrilă, 10 puncte, şi J. Watson, 21 de puncte, au marcat istoria partidei cu cele mai multe puncte.

Distribuţia victoriilor s-a repetat şi la partidele începute la ora 18:00:

CST BC Alexandria – CSM Târgovişte 53 – 73 (10-23, 10-19, 15-21, 18-10) - Sala Sporturilor Alexandria, 800 de spectatori.

Ar fi trebuit să fie micul derby al etapei, cu două echipe de acelaşi calibru, bune de play off. Doar că gazdele au uitat să joace cu spor pe tabelă. Având la un moment dat 41 de puncte avantaj (minutul 25:53, scor 20-61), CSM Târgovişte a arătat de ce a venit la meci, pentru glorie, puncte şi spectacol.

De la egal la egal, s-a jucat doar în primele 14 secunde, până la primul coş de 0-2. Apoi, a fost o dominare clară a oaspetelor, cu o palidă revenire a CST-ului, doar pentru a face înfrângerea mai digerabilă.

CSM Târgovişte este pe locurile 2-3, cu CS U Alba Iulia.

Phoenix Galaţi – CS Nova Vita Tg. Mureş 80 – 52 (26-11, 23-15, 20-15, 11-11) - Sala Dunărea Galaţi, 900 spectarori.

Un alt meci inegal valoric, între o echipă care întrevede play off-ul, Phoenix, şi o alta de la retrogradare, Nova Vita. Fiind şi gazde, gălăţencele au avut misiunea uşoară, primind aplauze la scenă deschisă.

Nova Vita a condus pe tabelă cu 0-1, 2-5, 5-9 şi... atât. De la 9-9, s-a rupt „digul” şi Phoenix a inundat coşul mureşencelor, sfert după sfert.

Cele mai prospere marcatoare: Filip cu 17 puncte - Phoenix şi Vincze 13 puncte - Nova Vita.

Ultima partidă a etapei se va juca pe 24 februarie între Univ. CSM Oradea şi CSU Alba Iulia.