SCM U Craiova rămâne pe trei în Liga BalcanicăSportPictures.eu
27 Feb 2014

SCM U Craiova rămâne pe trei în Liga Balcanică

Miercuri, 26 februarie, echipa de baschet masculin a Craiovei a jucat în deplasare cu echipa israeliană Galil Gilboa, nimeni alta decât deţinătoarea Ligii Balcanice, competiţia sub emblema căreia a fost şi meciul de ieri.

Având şanse frumoase la accederea în Final 4 BIBL, U Craiova putea să facă o figură frumoasă şi să răstoarne statutul de favorită al echipei-gazdă.

Primul sfert a fost luat pe cont propriu de Galil Gilboa, care a condus atacurile cu viteză mai mare decât oltenii, avansul fiind chiar de 12-0. Oltenii au dres busuiocul, revenind la un ecart mai convenabil de şase puncte, dar pe final au pierdut iar firul şi scorul devenise 20-10. În sfertul doi, ai noştri au fost proaspeţi, încălziţi şi turaţi la maximum, anunţând echilibrul ce avea să vină: au marcat cu un punct mai mult decât israelienii, dar scorul general era tot pentru gazde.

Repriza a doua a păstrat şablonul primei părţi, cu Galil jucând mai bine la început, mărind diferenţa la 58-43, în apaluzele propriilor spectatori. Apoi, oltenii au readus miza jocului în atenţie, punctând cu spor pe finalul timpului regulamentar, ajungând la egalitatea dorită şi din ce în ce mai puţin sperată: 71-71.

Au urmat prelungirile, în care oltenii nu s-au regăsit în timp util, scorul fiind de 14-7 şi suficient pentru o victorie a gazdelor. Până la următorul joc din EuroHold Balkan League, craiovenii rămân cu regretul că au pierdut suvenirul victoriei.

Galil Gilboa  - SCM U Craiova 85-78 (20-10, 18-19, 20-17, 13-25, 14-7)

Pentru SCM U Craiova au marcat: Kovak (22 p, 5x3, 2 rec, 1 pasa, 2 int), Sokk (15 p, 1x3, 3 rec, 5 pase, 2 int), Tyler (10 p, 8 rec, 2 int, 1 cap), Babic (10 p, 2x3, 1 rec, 4 pase, 2 int), Popescu (7 p, 7 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), Căpuşan (6 p, 4 rec, 2 pase), Bureau (4 p, 4 rec, 1 pasa, 1 cap), Seals (4 p, 6 rec). A mai evoluat Gavrilă (2 rec, 1 pasa).

Clasamentul

SCM U Craiova staţionează pe poziţia a treia în clasament, iar Galil Gilboa urcă pe locul 2.

9. KK Kozuv – 17 puncte (4-9)

SCM U Craiova mai are de disputat două partide în sezonul regulat al Eurohold Balkan League:

05.03.2014: SCM U Craiova – BC Balkan

19.03.2014: SCM U Craiova – KB Sigal Pristina