S-a oprit la sfertSportPictures.eu
11 Apr 2014

S-a oprit la sfert

Sferturile au fost turul final pentru Victor Hănescu în cadrul competiției de simplu a Grand Prix Hassan II de la Casablanca, Maroc.

Învins de Federico Delbonis, jucător argentinian ce ocupă locul 43 în clasamentul ATP de simplu, în două seturi – 7-6, 6-3 – după 100 de minute, Victor ar putea rămâne cu regretul că primul set a fost decis de numai un minibreak cedat în tiebreak la scorul de 5-5. Startul setului secund nu este favorabil lui Victor, care îi permite adversarului să se detașeze la 4-1. Revenirea la 4-3 pentru Delbonis cu ghem alb pentru român este însă contracarată de sud-american cu un ghem pe propriul serviciu și un break la 0 ce pune capăt meciului. P

rin accederea în sferturile de finală, Victor a acumulat 45 de puncte și a primit un cec în valoare de 12.565 USD.