Popice / Bowling
Românii ies din Liga Campionilor la popice
10 Dec 2013

CFR Olimpia ACB Iaşi, participanta României în Liga Campionilor la popice, a cedat şi manşa secundă a optimilor în faţa echipei croate KK Zapresic, cu 3-5 la puncte de echipă, 11-13 la puncte de set / manşe câştigate şi 3357 p.d. – 3420 p.d.

Echipa noastră a jucat sâmbătă, 7 decembrie, acasă, în faţa propriilor suporteri, după ce jucase şi pierduse în deplasare prima întâlnire, cu 1-7 la puncte de echipă (12-12 la puncte de set şi 3619 p.d. - 3679 p.d.).

În acest al doilea meci, aruncările pe cele patru piste au fost spectaculoase şi aparent echilibrate, scorul întâlnirilor directe fiind 3-3, departajarea fiind făcută de cele 63 de popice doborâte în plus de croaţi, care au dus scorul final la 5-3 pentru oaspeţi. Rezultatele individuale au fost consemnate astfel:

- Gyula Veres – Danijel Funda 0-1 la puncte de echipă (2-2 la manşe câştigate; 566 p.d. – 569 p.d.);
- Ioan Hordilă – Bruno Milinkovic 1-0 (2-2; 583 p.d. – 568 p.d.);
- Florin Opincă – Matija Mance 0-1 (0-4; 544 p.d. – 587 p.d.);
- Ion Cercel – Branislav Bogdanovic 1-0 (2-2; 580 p.d. – 579 p.d.);
- Costică Ciurdea – Nikola Uzelac (259 p.d.) & Lovro Bencevic (249 p.d.) 1-0 (4-0; 551 p.d. – 508 p.d.);
- Bogdan Tudorie (juniorul echipei, la 20 ani) – Damir Fuckar (veteranul şi marea vedetă a croaţilor, la 56 ani) 0-1 (1-3; 533 p.d. – 609 p.d.).

Lotul moldav a fost alcătuit şi din Remus Antimirescu, Alexandru Petrariu, Alexandru Şulic şi Iulian Gabriel Cucu, sub coorodnarea antrenorului… Remus Antimirescu, cel care a închis disputa cu optimism, declarând: „Să sperăm că anul viitor va fi mai bine şi ne vom califica şi noi în sferturile de finală din Liga Campionilor !”.

Arbitrul partidei, Gheorghe-Ioan Blasicz (65 ani, din Mediaş / România), a condus foarte bine şi a primit recunoaşterea ambelor tabere.

Într-o altă partidă cu români pe piste, CFR Cluj (România) - SKV Rot-Weiss Zerbst 1999 (Germania) 0-8 (4-20; 3606 – 3826) – returul s-a jucat în devans, tot în Germania. Românul Cosmin Crăciun (Zerbst) a reuşit 666 p.d. şi şi-a învins adversarul direct, clujeanul Robert Merza (621 p.d.), cu 3-1 la manşe.

Competiţia continuă cu sferturile de finală, pe 25 ianuarie şi, respectiv 15 februarie, 2014, fiind programate partidele:

- Szegedi TE (Ungaria) - BSV Voith St. Pölten (Austria);
- SKV Rot-Weiss Zerbst 1999 (Germania) - Zalaegerszegi TK (Ungaria);
- Zeleziane Podbrezova Sport (Slovacia) - KK  Zadar (Croaţia);
- KK Zapresic (Croaţia) - KK Belgrad (Serbia).

Turneul final de patru din Liga Campionilor va avea loc în zilele de 29 şi 30 martie 2014, la Straubing (Germania).