Juniori
Romania va juca pentru locurile 9-12 la Europenele U18, Divizia BMircea Rosca / SportPictures.eu
10 Aug 2018

Romania va juca pentru locurile 9-12 la Europenele U18, Divizia B

Eliminată din cursa pentru promovarea în primul eșalon european de Portugalia și Finlanda, naționala feminină de junioare a României continuă cursa din cadrul FIBA U18 Womens European Championship, Division B, în grupa valorică 9-16.

In primul meci din faza eliminatorie, tinerele noastre baschetbaliste pregatite de antrenorul Catalin Tanase au dat ochii, astazi, cu reprezentativa similara a Elvetiei, clasata pe locul 4 in Grupa B, in urma selectionatelor Lituaniei, Israel si Greciei. Dornice sa razbune esecul din Grupa A cu Portugalia, tricolorele au preluat rapid initiativa pe terenul Avtipark din Gussing si s-au instalat la carma jocului, reusind sa incheie primele doua sferturi cu un avans destul de consistent, scor 32-20. La reluare, Elvetia a avut o tresarire de orgoliu in cel de-al treilea sfert, dar Romania a gestionat bine situatia si si-a conservat avantajul, dupa care a apasat din nou pana la podea pe pedala de acceleratie in ultimele zece minute, astfel ca fluierul final al arbitrilor a inregistrat un success clar al tricolorelor, cu scorul de 70-46.

In urma acestei victorii, coroborata cu restul rezultatelor inregistrate vineri, nationala Romaniei va evolua, maine, de la ora 19:00, impotriva invingatoarei din partida care a opus in aceasta dupa-amiaza Danemarca si Luxemburg. Conform sistemului competitional, invingatoarea de sambata urmeaza sa evolueze duminica in disputa finala pentru locurile 9-10 iar invinsa pentru locurile 11-12.

sursa: frbaschet.ro