Juniori
România va juca pentru locurile 7-8 la CM Under-21Bogdan Danescu / Mediafax Foto
01 Aug 2015

România va juca pentru locurile 7-8 la Campionatul Mondial Under-21

Selecționata României a fost învinsă de formația Suediei cu scorul de 36-24 (18-15), vineri, la Uberlandia, în meci pentru locurile 5-8 la Campionatul Mondial de handbal masculin Under-21 din Brazilia.

Tricolorii au suferit cea mai drastică înfrângere a lor în Brazilia și vor înfrunta Spania în partida pentru locurile 7-8, sâmbătă, tot la Uberlandia, de la ora 17,00 (ora României). Cele două formații s-au mai înfruntat în faza grupelor, ibericii câștigând cu 23-18.

În meciul cu scandinavii, echilibrul a durat doar patru minute (2-2), după care nordicii au preluat controlul jocului și au avut avantaj de 3-4-5 și chiar șase goluri în prima repriză, la capătul căreia Suedia conducea cu 18-15.

În partea a doua, România a avut o perioadă neagră de șapte minute, în care a încasat șapte goluri fără a marca vreunul, de la 20-16 (33) la 27-16 (40).

Nicușor Negru și Robert Militaru au fost cei mai buni marcatori ai echipei antrenate de Ovidiu Mihăilă, cu șase goluri fiecare. Au mai înscris Bogdan Mănescu (5), Ionuț Nistor Ioniță (4), Dan Racoțea (1), Petru Stroe (1), Gabriel Burlacu (1).

sursa: agerpres.ro