Kaiac-canoe
România, locul 7 pe medalii la EuropeneAleksandar Djorovic / Mediafax Foto
03 Mai 2015

România, locul 7 pe medalii la Europene

După medalia de aur obținută sâmbătă în proba de kaiac-2 1.000 m, Petronela Roxana Borha și Elena Meroniac au reușit din nou să urce pe podium, duminică dimineața, la CE de kaiac-canoe de la Racice (Cehia), de data aceasta pe treapta a doua, cucerind medalia de argint în cursa de kaiac-2 pe distanța de 500 m.

Proba a fost deosebit de disputată, sportivele românce având o comportare constantă, care le-a permis să-și păstreze locul 2 preluat încă din start și menținut și la jumătatea distanței, la 250 m. În cele din urmă, medalia de aur a fost câștigată de Polonia (Karolina Naja, Beata Mikolajczyk), cronometrată în 1:45,524, România a sosit cu 440 miimi mai târziu, în timp ce medalia de bronz a fost obținută de Serbia (Milica Starovic, Dalma Ruzicic), la 648 miimi de învingătoare.

În cursa de canoe-2 500 m, românii Liviu Dumitrescu și Victor Mihalachi au pierdut medalia de bronz la fotofinish, ocupând în cele din urmă locul 4, titlul fiind adjudecat de Rusia.

În prima finală a zilei cu participare românească, ambarcațiunea de kaiac-4 a țării noastre (Daniel Burciu, Petruș Gavrilă, Alin Anton, Cătălin Turceag) s-a clasat pe locul 9 în cursa de 1.000 m, titlul revenind Cehiei.

De asemenea, tot cu locul 9 au încheiat finala și dublul kaiac masculin pe 500 m, alcătuit din Daniel Burciu și Petruș Gavrilă, medalia de aur revenind Germaniei.

După-amiază, în ultimele 3 finale cu participare românească reprezentanții noștri nu au reușit să urce, din nou, pe podiumul de premiere. Cel mai aproapeau fost, din nou, Liviu Dumitrescu și Victor Mihalachi, care au obținut doar locul 4 în cursa de canoe-2 200 m, în care titlul a revenit Rusiei.

În proba feminină de kaiac simplu 5000 m, Florentina Caminescu, medaliată cu argint, sâmbătă, la kaiac simplu 1000 m, a ocupat locul 5, la 36,530 secunde de câștigătoare, Marina Litvinciuk din Belarus, care s-a impus în 22:19,250, iar într-o altă probă de fond, canoe simplu 5.000 m, Ionuț Chirilă a trecut linia de sosire abia al 11-lea, din 15 participanți, departe de învingător, germanul Sebastian Brendel.

În clasamentul final pe națiuni al Campionatului european de kaiac-canoe delegația României a ocupat un remarcabil loc 7, cu 1 medalie de aur (echipajul Petronela Roxana Borha și Elena Meroniac, la kaiac-2 1.000 m) și 3 de argint (Borha-Meroniac, la kaiac-2 500 m, Florentina Caminescu, la kaiac simplu 1.000 m, și la canoe-4 masculin în proba de 1.000 m).

La ediția precedentă, din 2014, a Europenelor de seniori, sportivii români au obținut, la Brandenburg, lângă Berlin, o medalie de argint și una de bronz, ambele prin canoiștii Liviu Dumitrescu și Victor Mihalachi, care anul acesta s-au clasat cel mai bine doar de două ori locul 4.

Pe primul loc în ierarhia medaliilor CE se află Germania, cu 11 medalii (7-3-1), urmată de Rusia - 11 (4-4-3), Belarus - 11 (4-3-4), Polonia - 5 (2-3-0), Danemarca - 3 (2-1-0), Cehia - 3 (2-0-1) și România - 4 (1-3-0).

sursa: agerpres.ro