Alte sporturi
România învinge Germania și se califică în ”sferturile” eEURO 2020FRF.ro
23 Mai 2020

România învinge Germania și se califică în ”sferturile” eEURO 2020

Sâmbătă a debutat prima ediție a e-Campionatului European pe PES. Naționala României s-a calificat în sferturile de finală după victoria din decisivul cu Germania, printr-un gol de aur.

Cei mai buni jucători de PES din Europa se întrec pentru titlul de campioni continentali. La eEURO, România a făcut parte dintr-o grupă alături de Spania, Germania și Bosnia-Herțegovina. Nu s-a jucat în sistem clasic ”fiecare cu fiecare”.

După un eșec în primul duel cu Spania, tricolorii aveau nevoie să învingă atât Bosnia-Herțegovina, cât și învinsa dintre Spania și Germania.

Meciul decisiv a fost contra nemților și a fost câștigat de Adrian Urmă printr-un gol de aur, marcat la chiar prima fază a jocului al treilea.

Sferturile de finală sunt programate duminică, începând cu ora 12:00. România va întâlni Țările de Jos.