Polo
powered by Ariston
România a suferit a doua înfrângere la TriesteMarius Dumbraveanu / Mediafax Foto
05 Apr 2016

România a suferit a doua înfrângere la Trieste

Echipa națională masculină de polo a României a suferit astăzi a doua înfrângere în cadrul turneului preolimpic de la Trieste, din Italia. Tricolorii au fost învinși cu scorul de 12-8 (4-2, 2-3, 4-1, 2-2) de către multipla campioană olimpică, Ungaria.

Cel mai bun marcator al nostru a fost Tiberiu Negrean, cu trei reușite. Celelalte goluri au fost marcate de Teohari, două, Mihnea Gheorghe, Ghiban și Chioveanu, toți câte unul.

România a rămas cu două puncte din trei runde, după victoria cu Slovacia,13-11 și înfrângerea cu Franța, 11-12.

În partida cu Ungaria, nu am reușit să ne fructificăm decât două din cele 7 situații de superioritate numerică în bazin, iar Ghiban a fost eliminat în sfertul al treilea.

Mâine jucăm contra Canadei, de la ora 17.30, un meci decisiv pentru accederea în sferturile de finală ale turneului preolimpic.