Volei
România a ratat calificarea la Campionatul EuropeanRemus Badea / Mediafax Foto
09 Oct 2016

România a ratat calificarea la Campionatul European

Echipa națională feminină de volei a României a ratat calificarea la turneul final al Campionatului European care va avea loc în 2017, în Azerbaidjan și Georgia.

Fetele noastre, pregătite de italianul Davide Delmati, au fost învinse în deplasare de Ungaria în setul de aur.

În tur, formația noastră se impusese cu 3-0 la Piatra neamț, iar prima manșă a disputei retur a fost câștigată tot de tricolore. După aceea a venit însă dezastrul, preluările și ridicătorii neasigurând atacuri în forță.

În setul al treilea s-a consemnat momentul culminant al partidei, fetele noastre irosind trei mingi de set, care echivalau cu tot atâtea șanse de calificare. România a condus cu 24-22 și cu 25-24, pentru calificarea la Campionatul European fiindu-ne suficient acel set.

Scor final 4-1 (14-25, 25-22, 27-25, 25-19, 15-13), iar Ungaria ocupă ultimul loc vacant la Campionatul European feminin.