România a ratat calificarea în preliminariile FIBA Basketball World Cup 2023fiba.basketball
13 Aug 2021

România a ratat calificarea în preliminariile FIBA Basketball World Cup 2023

Vulturii nu au mai reușit în această seară evoluția bună din primul joc disputat la Riga în urmă cu patru zile împotriva selecționatei Belarus, fiind învinși clar în partida decisivă care stabilea cea de-a doua echipă calificată în faza superioară, alături de liderul Grupei D, Letonia.

Din pacate, desi si-au dorit mult o victorie si implicit o calificare, baschetbalistii pregatiti de selectionerul Tudor Costescu au fost de nerecunoscut in prima parte a meciului, intrecandu-se in ratari si greseli copilaresti, fapt care a permis adversarilor sa se distanteze serios pe tabela. De altfel, diferenta dintre cele doua formatii s-a stabilit inca din prima repriza, la pauza scorul fiind favorabil Belarus cu 50-23.

La reluare, Vulturii au avut o oarecare tresarire de orgoliu si, reveniti de la vestiare cu o alta atitudine, au inceput o cursa de urmarire, reusind sa se impuna in cel de-al treilea sfert cu 25-20. Din pacate, revenirea mult asteptata nu s-a mai produs, iar finalul de joc a apartinut tot jucatorilor din Belarus, care s-au distantat serios in ultima parte, stabilind un scor final cu o victorie foarte clara: Romania - Belarus 66-94 (8-26, 15-24, 25-20, 18-24). Astfel, Belarus se alatura liderului Grupei D, Letonia, si acced impreuna in faza urmatoare a competitiei mondiale, FIBA Basketball World Cup 2023 Qualifiers, in vreme ce Romania ramane pe locul al treilea, fara victorie in cele patru jocuri disputate in Grupa D, si va intra in noiembrie 2021 in pre-calificarile pentru EuroBasket 2025.

Pentru nationala noastra au punctat: Richard II (15p, 2x3), Cate (13p, 7 rec), Tohatan (8p, 1x3), Maciuca (7p, 1x3), Uta (6p, 4 rec), Nicolescu (6p, 2x3, 3 rec), Gheorghe (6p, 2x3), Grasu (3p, 1x3, 3 rec), Badiu (2p). Au mai evoluat: Berceanu, Popa si Girbea.

In urma acestui rezultat, iata cum arata clasamentul final al Grupei D din cadrul FIBA Basketball World Cup 2023 Qualifiers: