Rugby
powered by Samurai Sports
România a obținut a doua victorie în turneul din America de SudDragos Pascaneanu / SportPictures.eu
16 Iun 2019

România a obținut a doua victorie în turneul din America de Sud

Naționala de rugby a României a câștigat în această dimineață al doilea meci test World Rugby din turneul pe care îl face în America de Sud. La Jundiai, pe Stadionul Jayme Cintra, Stejarii au învins Brazilia cu 22-21 (7-13).

Partida a inceput cu un joc de tatonare, desfasurat in primele 10 minute mai mult la mijlocul terenului, apararea agresiva si inaintata a celor doua echipe, dovedindu-se eficienta. Brazilienii au deschis scorul in minutul 11, arbitrul intalnirii dictand o lovitura de penalitate, Josh Reeves reusind transformarea in ciuda distantei mari, de la mijlocul terenului. Tot gazdele au fost cele care au marcat, sase minute mai tarziu, in urma unei actiuni cu molul, pornita de la o tusa avuta in terenul nostru de 22. Wilton Rebolo a finalizat actiunea comuna a inaintarii, iar Reeves a transformat, 10-0. Stejarii au atacat, au pus presiune continua, fapt concretizat in puncte in minutul 21. In urma unei gramezi la 5 metri de terenul de tinta, Romania si-a impins putrenic adversarul, iar Cristi Chirica a reusit eseul care a adus primele noastre puncte. Florin Vlaicu a transformat, iar scorul arata 10-7. Cu un minut inainte de intrarea la vestiare, brazilienii au refacut diferenta pe tabela, Reeves punctand dintr-o noua penalitate, 13-7.

Inceputul partii secunde a fost identic cu cel din debutul meciului, jocul desfasurandu-se in primele 10 minute la mijlocul terenului. In minutul 52, Reeves a marit ecartul pe tabela, punctand dintr-o noua penalitate, 16-7. Stejarii nu au dezarmat, au atacat si in urma unei actiuni cu molul, Ovidiu Cojocaru a culcat balonul in terenul de tinta, incercare transformata de Vlaicu, 16-14, in minutul 59. Cinci minute mai tarziu, Romania a profitat de momentele bune de joc si presiune pusa pe apararea adversa, in urma unei patrunderi spectaculoase reusita de Cristi Chirica, la finalul unei combinatii de pase Surugiu, Manole, Macovei, balonul ajunge la Florin Vlaicu care marcheaza un nou eseu. Romania trece astfel, pentru prima data in acest meci, la conducere, 16-19. In minutul 75, acelasi Vlaicu trasforma o noua penalitate, 16-22. Finalul meciului a apartinut Braziliei care a atacat si a reusit o incercare prin nou intratul Lucas Tranquez, 21-22, insa  Reeves a ratat transformarea, dar si sansa gazdelor de a obtine o victorie in fata Stejarilor.

Romania termina astfel turneul din America de Sud cu doua victorii din tot atatea partide.