FED Cup Franța - România - ziua 1: Mihaela Buzărnescu vs. Caroline Garcia (live)
    DA1F: Dinamo vs. CSM Volei Alba Blaj (live)
  • 21:00
    Liga 1: Sepsi Sfântu Gheorghe vs. CFR Cluj (live)
    Digisport 1
Kaiac-canoe
România a cucerit trei medalii de argint la Mondialele de junioriAleksandar Djorovic / Mediafax Foto
25 Iul 2015

România a cucerit trei medalii de argint la Mondialele de juniori

Sportivii români au cucerit, sâmbătă, trei medalii de argint la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe pentru juniori și tineret (Under-23) din Portugalia, de la Montemor-o-Velho.

La tineret, o medalie a fost obținută de echipajul feminin de Kaiac-4 pe 500 m format din Florida Ciută, Andra Sîrbu, Daniela Varona și Iulia Crioitoru, cronometrat cu timpul de 1:34.672. Aurul a fost cucerit de Germania, în 1:34.176.

Argintul a fost câștigat și de românii Cristian Gheorghe și Cosmin Simion în proba de Canoe-2 pe 1.000 m la Under-23, cu timpul de 3:41.412, sosit după ucrainenii Dmitro Ianciuk și Taras Mișciuk (3:39.228).

Cealaltă medalie de argint a României a fost adusă de juniorii Leonard Călin și George Vasile în finala de la Canoe-2 pe 1.000 m, cu timpul de 3:44.984, în timp ce aurul a revenit polonezilor Jakub Rutkowski și Marcel Holdak (3:43.544).

În finala masculină de Kaiac-2 a juniorilor, pe 1.000 m, Cosmin Vieru și Ioan Povălniceanu s-au clasat pe locul patru (3:24.036), la o secundă și 4 zecimi de locul al treilea, ocupat de germanii Benedikt Bachmann/Lennart Wermers.

În Finala B la Canoe-1 juniori pe 1.000 m, George Vasile a ocupat ultimul loc (18 la general), nouă, cu timpul de 5:01.440. În Finala B la Kaiac-2 masculin pe 1.000 m la Under-23, Răzvan Oltean și Dragoș Postelnic s-au clasat pe locul al doilea (11 la general), cu timpul de 3:23.908.

sursa: agerpres.ro