Roland Garros: Unul din trei merge mai departeSportPictures.eu
20 Mai 2014

Roland Garros: Unul din trei merge mai departe

Tabloul de calificări al probei de simplu de la Roland Garros a programat astăzi două meciuri cu participare tricoloră. Într-o partidă 100% românească, Marius Copil (152 ATP) a trecut de Victor Crivoi (228 ATP) în două seturi strânse – 6-4, 7-6 – după 105 minute de joc.

Pe parcursul celor două seturi s-a înregistrat un singur break, în contul lui Marius Copil în primul set. Marius a arătat încă o dată ce armă puternică este serviciul său și continuă seria bună din acest sezon. Următorul său adversar este croatul Ante Pavic, locul 175 ATP, care a jucat împotriva japonezului Go Soeda, asiaticul abandonând la scorul 6-7, 6-0, 4-1 pentru croat.

Într-un alt meci al calificărilor, Adrian Ungur (134 ATP) a cedat în trei seturi – 6-1, 3-6, 4-6 – în fața belgianului Ruben Bemelmans (164 ATP) după ce a avut 4-2 în setul decisiv.