Roland Garros: Halep și Begu trec în turul 3Mustafa Yalcin / Anadolu Agency / Hepta / Sport Pictures
30 Mai 2019

Roland Garros: Halep și Begu trec în turul 3

Două victorii românești s-au consemnat astăzi pe terenurile de la Roland Garros. Simona Halep, locul 3 WTA și favorită cu același număr, a avut nevoie din nou de trei seturi pentru a obține succesul, de această dată adversară fiindu-i poloneza Magda Linette, locul 87 WTA. Beneficiară a unui serviciu de bună factură, Linette i-a pus probleme compatrioatei noastre care deși a avut trei mingi de meci la 5-4 în setul secund a încheiat meciul abia după aproape două ore și un sfert cu scorul de 6-4, 5-7, 6-3. În șaisprezecimile de finală, Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Aleksandra Krunic (Serbia, 76 WTA) și Lesia Tsurenko (Ucraina, 27 WTA), meci întrerupt la scorul de 7-5, 5-7, 6-6.

Irina Begu a strâns din dinți și a revenit după un prim set cedat cu 1-6 în fața cehoaicei Karolina Muchova, locul 73 WTA. Compatrioata noastră clasată acum pe locul 116 WTA s-a impus după aproape două ore de joc cu scorul de 1-6, 6-3, 6-4 și va evolua în turul al treilea contra americancei Amanda Anisimova, locul 51 WTA.

Sorana Cîrstea a avut parte de un meci dificil în compania Alionei Bolșova Zadoinov, jucătoare spaniolă născută la Chișinău și clasată pe locul 137 WTA. Venită din calificări, Aliona s-a impus după două tiebreak-uri la capătul unui meci plin de întorsături și răsturnări de situație în prima sa parte, scorul după 100 de minute fiind 7-6 (5), 7-6 (3). Sorana a egalat de la 2-5 în primul set, dar a cedat tiebreak-ul în care a condus cu 3-1, a fost condusă cu 5-3 și a egalat la 5. Cursul jocului a fost unul linear în partea a doua a sa și din păcate balanța s-a înclinat din nou în partea adversarei Soranei.

Tot cu înfrângeri s-au încheiat și meciurile de dublu ale fetelor noastre. Irina Bara și slovena Dalila Jakupovic au pierdut cu 1-6, 6-1, 2-6 jocul contra Gabrielei Dabrowski (Canada) și Yifan Xu (China), iar Raluca Olaru și croata Darija Jurak, dublu cotat ca favorit numărul 16 al tabloului, a fost învins cu 6-2, 6-3 de perechea germană Anna-Lena Friedsam/Laura Siegemund.