Roland Garros: Furtună pe Philippe ChatrierMustafa Yalcin / Anadolu Agency / Hepta / Sport Pictures
02 Oct 2020

Roland Garros: Furtună pe Philippe Chatrier

Simona Halep a trecut ca o furtună pe Court Philippe Chatrier și a învins-o în numai 54 de minute pe Amanda Anisimova pentru a avansa în optimile de finală ale probei de simplu de la Roland Garros. Constănțeanca a învins cu 6-0, 6-1 și și-a luat o meritată revanșă după înfrângerea suferită anul trecut în sferturile de finală ale turneului parizian în fața americancei de 19 ani clasată pe locul 29 WTA, dovedind în același timp un joc solid, tactic, fizic și nu în ultimul rând mental. Următoarea ei adversară este poloneza Iga Swiatek, locul 54 WTA, ce care astăzi a eliminat-o pe canadianca Eugenie Bouchard, scor 6-3, 6-2.

În proba de dublu Monica Niculescu și japoneza Misaki Doi au cedat în prelungirile setului decisiv din partida contra favoritelor numărul 5 ale tabloului, perechea formată din canadianca Gabriela Dabrowski și letona Jelena Ostapenko, scor 4-6, 6-2, 5-7.

Mai mult succes au avut Andreea Mitu și Patricia Țig, cele două impunându-se cu un categoric 6-1, 6-3 în meciul contra perechii formate din rusoaica Varvara Gracheva și italianca Jasmine Paolini. În turul al treilea, cel al optimilor de finală, cele două tricolore vor întâlni învingătoarea partidei ce le opune pe favoritele numărul 2, Timea Babos (Ungaria) și Kristina Mladenovic (Franța), perechii formate din americanca Kaitlyn Christian și mexicanca Giuliana Olmos.