Roland Garros: Dulgheru și Buzărnescu, la braț în turul 2Mircea Rosca / SportPictures.eu
28 Mai 2018

Roland Garros: Dulgheru și Buzărnescu, la braț în turul 2

Ambele românce care au evoluat astăzi pe tabloul de simplu au terminat învingătoare partidele disputate, o deschidere promițătoare pentru grupul de șase jucătoare ce ne reprezintă la această ediție a turneului de mare șlem disputat pe zgură.

Pe terenul 12 Mihaela Buzărnescu a întâlnit-o pe americanca Vania King, locul 1276 WTA, o jucătoare în vârstă de 29 de ani fostă numărul 50 mondial care s-a axat în ultimii ani pe participarea în proba de dublu. Mihaela și-a impus jocul fără probleme în aproximativ o oră și jumătate și a terminat învingătoare cu scorul de 6-3, 6-3. În turul secund, favorita numărul 31 a tabloului o va avea ca adversară o jucătoare venită din calificări, suedeza Rebecca Peterson, locul 97 WTA, meciul urmând a fi programat în cursul zilei de miercuri.

Întreruptă aseară din cauza întunericului la scorul de 5-7, 7-6 (5) după aproximativ două ore și un sfert de joc, partida Alexandrei Dulgheru, locul 160 WTA, cu americanca Christina McHale, locul 85 WTA, s-a reluat astăzi pe terenul 7. Un set ce a durat o oră a fost câștigat de Alexandra după ce a revenit de la 2-3 și s-a impus cu patru ghemuri consecutive pentru 6-3. Este al patrulea meci de trei seturi jucat și câștigat de compatrioata noastră, care în turul secund va avea o misiune dificilă contra favoritei numărul 25, estonianca Anett Kontaveit, locul 24 WTA.