Roland Garros: Duel Halep – Begu în turul secundRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Sep 2020

Roland Garros: Duel Halep – Begu în turul secund

Două meciuri, două victorii pentru românce în prima zi a jocurilor de pe tablourile principale de la Roland Garros!

Principala favorită Simona Halep și-a făcut un minunat cadou și în același timp le-a mulțumit fanilor care au asaltat-o cu urări cu ocazia aniversării a 29 de ani cu o victorie entuziasmantă în fața spanioloaicei Sara Sorribes Tormo (70 WTA).

Constănțeanca era condusă cu 2-4 în primul set și a pus capăt partidei cu o serie impresionantă de 10 ghemuri câștigate consecutiv, astfel încât după o oră și 22 de minute tabela de pe Court Philippe-Chatrier indica 6-4, 6-0 în favoarea ei. Disputat cu acoperișul închis pe principala arenă a complexului, jocul a avut de suferit și din cauza frigului, aproximativ 10 grade Celsius, și a umidității care au făcut ca mingile, de la această ediție Wilson în locul celor Babolat, să fie mai greu de gestionat. În ciuda scorului categoric și a derulării sale de pe tabelă, jocul nu a fost chiar o plimbare prin parc pentru campioana noastră, care a închis primul set după 46 de minute și a avut nevoie de alte 36 pentru a câștiga alte 6 ghemuri. Sorribes Tormo și-a adaptat și ea jocul la condițiile grele, dar nu a putut să facă față raliurilor lungi în care Simona a dictat ritmul și a fost mintea limpede din teren.

Simona se va lupta în turul secund cu Irina Begu într-un meci pe care și l-au dorit toți fanii români încă de la tragerea la sorți a tabloului, bucureșteanca clasată pe locul 72 WTA obținând o victorie la mare luptă pe terenul 11, în aer liber, contra elvețiencei Jil Teichmann (54 WTA).

Două ore și jumătate a durat partida câștigată la rece cu sânge fierbinte de Irina, scorul de 6-4, 4-6, 6-3 fiind elocvent în acest sens. Compatrioata noastră a dominat-o din punct de vedere fizic pe mai tânăra și mai bine cotata sa adversară, care a fost ținută în brațe de zeița Fortuna în câteva momente.

Duelul dintre Simona și Irina este prins în programul zilei de miercuri, până atunci luni Patricia Ţig (58 WTA) joacă împotriva elvețiencei Stefanie Voegele (116 WTA), iar marți sunt programate meciurile Monica Niculescu (141 WTA) – Danielle Rose Collins (SUA, 57 WTA), Ana Bogdan (93 WTA) - Timea Babos (Ungaria, 107 WTA), Sorana Cîrstea (83 WTA) – Elena Rybakina (Kazakhstan, 18 WTA), Irina Bara (142 WTA) – Donna Vekic (Croația, 30 WTA).