Roland Garros: Bogdan, finiș fantasticRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Mai 2018

Roland Garros: Bogdan, finiș fantastic

Ultimul meci al zilei pentru românce a fost disputat de Ana Bogdan, locul 66 WTA, tot pe terenul numărul 4. Sinăianca a oferit și ea un roller-coaster în compania Marketei Vondrousova, cehoaica clasată pe locul 94 WTA.

După o oră și 53 de minute Ana s-a impus cu 6-3, 1-6, 6-4 după un prim set în care serviciul a fost o armă de temut pentru adversară, însă a trădat-o în actul secund. Mult mai exactă în joc, compatrioata noastră a reușit să rupă ritmul în decisiv pentru a se instala la conducere cu 4-1, dar este egalată la 4 și după ce salvează patru mingi de break o obligă pe Vondrousova să servească pentru a rămâne în meci.

Rezistența cehoaicei a ajuns însă la final și cu un break la 15 Ana și-a deschis drumul către turul secund unde o va întâlni pe Angelique Kerber, germanca situată pe locul 12 WTA.