Roland Garros: Begu și Cîrstea obțin victorii în proba de dubluMircea Rosca / SportPictures.eu
01 Iun 2018

Roland Garros: Begu și Cîrstea obțin victorii în proba de dublu

Patru românce și-au făcut prezența în turul 2 al probei de dublu de la Roland Garros. Irina Begu a debutat astăzi în această probă în care evoluează alături de chinezoaica Qiang Wang, jocul contra perechii formate din croata Petra Martic și grecoaica Maria Sakkari încheindu-se cu succes pentru compatrioata noastră. După o oră și 22 de minute de joc dublul româno-chinez s-a impus cu 6-3, 7-6 (5) și a avansat în turul secund, acolo unde le vor înfrunta pe favoritele numărul 3 ale tabloului, perechea Andreja Klepac (Slovenia)/María José Martinez Sanchez (Spania).

Un pic mai avansată este Sorana Cîrstea, târgovișteanca disputând deja partida din turul 2. Împreună cu spanioloaica Sara Sorribes Tormo, ea a obținând victoria contra perechii Svetlana Kuznetsova (Rusia)/Lucie Safarova (Cehia), jucătoare cu mare experiență competițională. Disputat pe terenul 3, meciul s-a terminat cu scorul de 6-3, 6-2 după o oră și 14 minute pentru Sorana și Sara, cele două urmând a le întâlni în turul 3, cel al optimilor de finală, dublul cap de serie numărul 8 al tabloului format din taiwaneza Hao-Ching Chan și chinezoaica Zhaoxuan Yang.

Mâine vom avea parte de un meci important pentru Irina Bara și Mihaela Buzărnescu, singura pereche românească înscrisă în competiția de dublu, care le vor întâlni în turul 2 pe taiwaneza Latisha Chan și Bethanie Mattek-Sands, perechea cap de serie numărul 4 al tabloului.

Până atunci, după victoria de răsunet din proba de simplu împotriva Elinei Svitolina, Mihaela Buzărnescu a avut resurse de a juca și în proba de dublu mixt alături de finlandezul Henri Kontinen, dar a pierdut în prelungirile supertiebreak-ului în fața perechii cap de serie numărul 3, Yifan Xu (China)/Oliver Marach (Austria). Scorul stabilit după o oră și 36 de minute a fost 6-7 (3), 6-3, 11-9, iar Mihaela și Henri primesc un cec comun în valoare de 4.750 EUR.