Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Juniori
Rezultatele sportivilor români în ziua a cincea la FOTE
29 Iul 2017

Rezultatele sportivilor români în ziua a cincea la FOTE

Echipa Olimpică a României a cucerit o medalie de argint și una de bronz, în cea de-a cincea zi a FOTE Gyor 2017, care se adaugă celor patru medalii, două de argint și două de bronz obținute anterior.

Sâmbătă și duminică și-au asigurat prezența în finale tenismanul Nicholas David Ionel, care va juca ultimul act al intrecerilor de simplu masculin in compania lui Lorenzo Rottoli (Italia), favoritul nr.16 al turneului, si echipa feminina de handbal a Romaniei care va intalni Ungaria in meciul pentru medalia de aur a editiei din acest an a FOTE.

Rezultatele sportivilor romani in Ziua 5 competitionala a FOTE Gyor 2017:

Judo

90 kg masculin: George Eduard Serban, medalie de bronz, dupa ce in meciul decisiv l-a invins prin ippon pe Emils Gerkens din Letonia;

Gimnastica

Sarituri feminin: Denisa Maria Golgota, medalie de argint;

Inele masculin: Rafael Szabo – locul 7;

Tenis

Simplu masculin: Nicholas David Ionel a castigat cu 6-4, 6-4 in fata lui Dawid Taczala (Polonia) si s-a calificat in finală

Dublu feminin: tandemul Ilinca Dalina Amariei/Ana Paraschiva Manea a pierdut cu 4-6, 6-7, in fata perechii Carol Plakk/Katriin Saar (Estonia), in sferturile de finala

Dublu masculin: Nicholas David Ionel/Radu Mihai Papoe a pierdut, in fata perechii Flavio Cobolli/ Lorenzo Rottoli, (Italia), in sferturile de finala

Handbal

meci feminin România – Rusia 30-26, in semifinala. În finală, România – Ungaria

Atletism

2000 m obstacole feminin: Daniela Vasile – locul 5, in Finală, cu 7:10.17;

800 m masculin: Cristian Gabriel Voicu – locul 3 in semifinala 2, cu 1:54.36;

100 m garduri feminin: Bianca Elena Toader – locul 4, in semifinala 2, cu 13.75;

Inot

200 m liber feminin: Ana Iulia Dascal – locul 7, cu 2:04.11, Maysa Ratiu – locul 36, cu 2:10.44;

200 m fluture masculin: Laurentiu Mihai Haiducu – locul 9 in calificari cu 2:04.15

200 m spate masculin: Victor Stefan Iacob – locul 21, cu 2:09.78, Gabriel Ioan Dumitrache – locul 20, cu 2:09.73;

Stafeta 4x100 m mixt feminin: Ingrid Huszar, Andreea Ramona Dragoi, Maysa Ratiu, Clara Andreea Spanu – locul 18, cu 4:24.27;

200 m bras feminin: Ingrid Huszar – locul 5 in calificari, cu 2:34.80, descalificata – in finala;

Kaiac – canoe

K4 - 200 m mixt: Georgiana Marinela Manofu Vucea, Angela Bodnariuc, Iulian Marius Barbulescu, Ionut Georgian Nicolaescu – locul 2, in seria 4 – s-au calificat in semifinalel;

C1 - 200 m masculin: Mihai Razvan Batagui – locul 3, in seria 3, nu s-a calificat in semifinale;

K1 - 200 m feminin: Georgiana Marinela Manofu Vucea – locul 4, in seria 4, nu s-a calificat in semifinale;

K1 - 200 m masculin: Ionut Georgian Nicolaescu – locul 2, in seria 1, nu s-a calificat in semifinale.

 

sursa: cosr.ro

Alte știri din Juniori