Juniori
Rezultatele sportivilor români în ziua a 5-a a FOTE Baku 2019
26 Iul 2019

Reprezentantii României au cucerit încă două medalii în cea de-a cincea zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European. În concursul de natație, după aurul adjudecat cu o zi inainte la 100 m liber, David Popovici a urcat din nou pe podium la 50 m liber. În finală, sportivul român a terminat al doilea, fiind întrecut doar de polonezul Mateusz Chowaniec.

La judo, în limitele categoriei 52 kg, Alexandra Maria Pasca a cucerit medalia de bronz, după ce a câștigat meciul pentru locul 3 în fata lui Tatum Keen (Marea Britanie). Judoka noastra a intrat în bătalia pentru bronz după ce în preliminarii a trecut de Bianca Bauer (Germania) și M. Sofikiti (Grecia), dar a pierdut in semifinala in fata Elin Henninger (Olanda)

Foarte aproape de podium a fost si gimnasta Ioana Andreea Stanciulescu, locul 4 la individual compus. Un rezultat excelent a realizat Ion Marius Vasile la aruncarea greutatii, unde s-a calificat in finala de pe primul loc cu 18.95 m - cel mai bun rezultat al sezonului.

Judo:
- 52 kg feminin - Alexandra Maria Pasca – Medalie de bronz - dupa ce a castigat meciul pentru locul 3 in fata Tatum KEEN (Marea Britanie). In semifinale a pierdut in fata Elin Henninger (Olanda) , dupa ce a trecut de Bianca Bauer (Germania) si M. Sofikiti (Grecia)
- 57 kg feminin - Florentina Cornelia Ivanescu - Locul 5 - dupa ce a pierdut meciul pentru bronz cu Alexe Wagemaker (Olanda), dupa victoriile in fata Antonietta Palumbo (Italia) si Isobel Kitchen (Marea Britanie) din recalificari;