Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România

Top news

Programul TV
  • 11:00
    Fotbal
    Liga 2: Sportul Snagov vs. Universitatea Cluj (live)
    Digisport 1
  • 13:00
    Fotbal
    Liga 2: UTA Arad vs. FC Argeș (live)
    Digisport 1
  • 15:00
    Fotbal
    Meci demonstrativ "Centenarul Fotbalului Românesc" (live)
    Digisport 1
  • 15:30
    Handbal
    EHF Cup: SCM Ramnicu Vâlcea vs. Herning-Ikast Handbold (live)
    Digisport 2
  • 17:15
    Handbal
    EHF Champions League: CSM București vs. Bietigheim (live)
    Digisport 1
  • 19:15
    Handbal
    EHF Champions League: Elverum vs. Dinamo (live)
    Digisport 2
Juniori
Rezultatele sportivilor români în Ziua 1 a Jocurilor Olimpice de Tineret Buenos Aires 2018COSR.ro
08 Oct 2018

Rezultatele sportivilor români în Ziua 1 a Jocurilor Olimpice de Tineret Buenos Aires 2018

In prima zi a Jocurilor Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, reprezentantii Romaniei au evoluat la opt sporturi si discipline sportive. Rezultate remarcabile au obtinut inotatorul Daniel Cristian Martin, care s-a calificat in finala probei de 100 m spate cu al doilea timp, jucatorii de tenis de masa Cristian si Andreea Dragoman, neinvinsi in primele meciuri de simplu din preliminarii. Neinvinsi au incheiat primul tur si jucatorii de tenis Selma Stefania Cadar, la dublu, alaturi de Sun Lulu (Elvetia), si Filip Cristian Jianu, la simplu.

Toate rezultatele sportivilor romani in Ziua 1:

Inot:
- 100 m spate masculin - Daniel Cristian Martin - Locul 2 in Semifinale, cu timpul 54:08. S-a calificat in FINALA, dupa ce in serii a obtinut al doilea timp 54.46;
- 50 m bras feminin - Ingrid Huszar - Locul 27 - cu timpul 33.68;
- 200 m mixt feminin - Maria Claudia Gadea - Locul 18 cu timpul 2:20.02;

Baschet - in Grupa A:  ROMANIA - Germania 16-18, Iran - ROMANIA 14-18;

Canotaj:
- doi rame (2-) masculin - Florin Nicolae Arteni Fintinariu, Emanuel Marian Danciu - Locul 7, cu timpul 3:27.61, in Tur 1;
- doi rame (2-) feminin - Alina Maria Baletchi, Tabita Maftei - Locul 5 cu timpul 03:45.74, in Tur 1;

Judo - 44 kg feminin - Giorgia Barbara Hagianu - a pierdut prin ippon in fata spaniolei Eva Perez Soler, in runda eliminatorie - Neclasata;

Gimnastica artistica:
- sol masculin - Gabriel Burtanete - Locul 25 - in calificari cu 12.266 p;
- cal cu manere masculin - Gabriel Burtanete - Locul 14 - in calificari, cu 12.133 p;
- sol feminin - Ana Maria Puiu - Locul 31 - in calificari cu 11.033 p

Tenis de masa:
- simplu masculin - Cristian Pletea - victorie cu 4-0 in fata neozeelandezului Nathan Xu, in preliminarii, Grupa G;
- simplu feminin - Andreea Dragoman - victorii cu 4-0, in fata nigeriencei Esther Oribamise, si in fata lui Pei-Ling Su (Taipei China), in preliminarii, Grupa C;

Tenis
- dublu feminin - Selma Stefania Cadar - victorie cu 6-1, 6-4, alaturi de Sun Lulu (Elvetia) contra perechii Alexa Noel/Lea Ma (SUA), in Tur 1;
- simplu masculin - Filip Cristian Jianu -  Turul 1, victorie cu 6-4, 6-4 in fata italianului Lorenzo Musetti

Scrima:
- floreta individual feminin - Diana Rebeca Candescu - Locul 9 - a pierdut cu 11-15 in fata egiptencei Noha Hany pe tabloul de 16, dupa ce in preliminariile pentru stabilirea ordinii pe tablou, a inregistrat patru victorii, in fata lui Christelle Joy (Hong-kong) 5-4, Giorgiei Salmas (Australia) 5-3, Venissiei Thepaut (Franta) 5-2, Noha Hany (Egipt) 5-4 si doua infrangeri in fata lui Gonzales Acurero (Venezuela) 3-5, Yuka Ueno(Japonia) 1-5;

- sabie individual masculin - Andrei Pastin - Locul 12 - a pierdut cu 8-15 in fata ungurului Krisztian Rabb dupa ce in preliminariile pentru stabilirea ordinii pe tablou de 16 a obtinut doua victorii in fata Ali Albahrani (Arabia Saudita) 5-2 si Matias Rios (Argentina) 5-3 si trei infrangeri in fata Alonso Santamaria (Spania) 0-5, Kato Hibiki (Japonia) 1-5, Samuel Jarry (Franta) 3-5, Hudson Santana (Portugalia) 3-5.
 

sursa: cosr.ro

Alte știri din Juniori