Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Juniori
Rezultatele sportivilor români în ZIUA 2 a FOTE Baku 2019
23 Iul 2019

Rezultatele sportivilor români în ZIUA 2 a FOTE Baku 2019

Tricolorii au obținut rezultate foarte bune în cea de-a doua zi a întrecerilor Festivalului Olimpic al Tineretului European de la Baku încununtate cu medaliile de aur și argint cucerite la lupte feminin de Georgiana Lavinia Antuca în limitele categoriei 46 kg și Ana Maria Pirvu la 49 kg. La tenis, toți cei patru reprezentanti ai României au obținut victorii în primele tururi atât la simplu cât și la dublu și s-au calificat în fazele superioare, iar la volei, echipa feminină a obținut prima victorie din grupe, în fața Bulgariei. La atletism, în probele de 100 m, atât la masculin căt și la feminin, românii au obținut cele mai bune rezultate din acest sezon, chiar dacă nu s-au calificat în fazele superioare ale întrecerilor.


Toate rezultatele tricolorilor inregistrate in ziua a 2-a a FOTE Baku 2019:

Lupte:
- libere, 46 kg feminin - Georgiana Lavinia Antuca - Medalie de aur -  in finală a castigat in fata reprezentantei gazdelor Gultakin Shirinova, dupa ce in semifinala s-a impus in fata lui Vivien Matyi (Ungaria), iar sferturile de finala in fata slovacei Anna Pollakova;

- libere, 49 kg feminin - Ana Maria Pirvu - Medalie de argint - in finală a pierdut in fata lui Emine Cakmak (Turcia), dupa ce in semifinala s-a impus in fata Mihaelei Samoil (Moldova), iar sferturile de finala in fata polonezei Natalia Walczak;

- libere, 61 kg feminin - Karla Groza - Locul 10 - a pierdut in fata Natalliei Darashkevich (Belarus), in turul 1;
- greco-romane, 48 kg masculin - Cosmin Cristi Gavril - Locul 7 - a pierdut in fata lui Maksim Stupakevich (Belarus), in turul 2, dupa ce a castigat in primul tur in fata italianului Julien De Leo;
- greco-romane, 60 kg masculin - Igor Andrei Botez - Locul 7 - a pierdut la Nika Broladze (Georgia) in sferturile de finala, dupa victoriile in fata lui Gabor Kovacs (Ungaria), in turul 2, și Nestori Mannila (Finlanda), in turul 1;
- libere, 60 kg masculin - Alexandru Ioan Matea - Locul 8 - a pierdut in fata lui Daviti Abdaladze (Georgia), in turul 2, dupa victoria in fata lui Adrian Barnowski (Germania), in turul 1;

Atletism:
- 400 m feminin - Andreea Iulia Ciuca - Locul 19 - cu timpul 57.44;
- 110 m garduri masculin - Robert Mihaita Simion - Locul 13 - cu timpul 11.45;
- 800 m feminin - Antonia Gabriela Bodnariuc - Locul 12 - cu timpul 2:15.06;
- 100 m masculin - Silviu Daniel Munteanu - Locul 16 - cu timpul 11.11 - cel mai bun rezultat al sezonului;
- 100 m feminin - Maria Mihalache - Locul 9 - cu timpul 12.03 - cel mai bun timp al sezonului;

Inot:
- 400 m liber masculin - Mihai Gergely - Locul 22 - cu timpul 4:08.66;
- 200 m spate feminin - Miruna Zorzoliu - Locul 14 - cu timpul 2:23.43;
- 100 m spate masculin - Denis Laurean Popescu - Locul 14 - cu timpu 59.28;
- 100 m spate masculin - Alexandru Florin Nicolae - Locul 23 - cu timpul 1:00.23;
- 100 m liber feminin - Bianca Andreea Costea - Locul 9 - cu timpul 1:00.23;

Volei:
România - Bulgaria 3-1, in Grupa A

Handbal:
România - Spania, 26-26, in Grupa A

Tenis:
- simplu feminin - Alexandra Maria Petric - a castigat cu 6 -3, 6-3, in fata A.Pitta (Grecia), in turul 1;
- simplu masculin - Alin Mihai Fatu - a castigat cu 6 - 0, 6 - 2 in fata lui Nallbani M. (Kosovo), in turul 1;
- dublu masculin - Alin Mihai Fatu, Andrei Voican - au castigat cu 3-6, 6 - 3, 10-5 in decisiv, in fata perechii Marty E/Gales R (Franta), in turul 1;
- dublu feminin - Alexandra Maria Petric, Alexia Anca Todoni - au castigat cu 6 - 4, 6 - 3, in fata perechii Esadze / Dolidze (Georgia), in turul 1.

 

sursa: cosr.ro

Alte știri din Juniori