powered by Samurai Sports
Rezultatele etapei a 8-a din DNSLiviu Chirică / Mediafax Foto
18 Mai 2015

Rezultatele etapei a 8-a din DNS

Ultimele patru etape reprezintă pentru Poli Unirea Iași o serie excelentă de tot atâtea victorii cu bonus ofensiv, ultima reușită venind în fața celor de la RCM Galați.Din perspectiva pozitiilor ocupate in clasament, Poli Unirea Iasi-RCM Galati a fost derbyul etapei a VIII-a din Divizia Nationanla de Seniori,iar studentii nu au lasat nicio speranta echipei de la malul Dunarii, pe care au invins-o cu rezultatul de 27-17. Prima repriza a fost una in care gazdele au marcat doua incercari prin Drusca si Vacaru, o transformare si o penalitate venind din piciorul lui Plai, in timp ce pentru galateni Partenie a concretizat o lovitura de pedeapsa. Dupa reluare iesenii s-au desprins cu eseul lui Paslaru, dar la jumatatea partii secunde RCM Galati s-a apropiat, ecartul fiind redus prin cele sapte puncte marcate de Boboc, eseu, respectiv Cosmiuc, transformare. Bonusul ofensiv pentru elevii lui Iulian Iftenie l-a asigurat Drusca, aflat la dubla personala, tot o dubla izbutind si galatenul Boboc, incercarea acestuia insa nu a facut altceva decat sa cosmetizeze rezultatul final.

CS Navodari si-a acontat o noua victorie și astfel, dupa succesul cu 32-9 in partida de pe propriul teren cu Bucovina Suceava, trupa de la malul marii si-a imbogatit cu cinci puncte zestrea din clasament. Dupa primele 49 de minute se parea ca Bucovina Suceava va da lovitura, elevii lui Constantin Vlad conducand cu 9-0 gratie celor trei lovituri de pedeapsa concretizate de pilierul-transformer Scolobiuc. Aceasta a fost si perioada de joc in care s-au dictat sanctiuni disciplinare, astfel ca Ogea si Tepsanu au vazut cartonasul galben, apoi in minutul 48 Ogea si-a lasat echipa in inferioritate pana la final, fiind  eliminat definitiv cu un cartonas rosu. Perju a semnat revenirea in joc a navodarenilor cu un eseu marcat in minutul 51, dupa care Trandafir a intors rezultatul izbutind o transformare si doua lovituri de pedeapsa, 13-9 in favoarea gazdelor fiind rezultatul cu zece minute inainte de ultimul fluier al arbitrului. Doi jucatori intrati de pe banca de rezerve au scris insa istoria acestei partide, Grigoras cu o dubla si Dumitru au marcat eseurile gratie carora CS Navodari a luat si punctul bonus ofensiv, Trandafir trecandu-si in cont doua transformari.

Neinvinsa pana in prezent, RC Barlad si-a continuat seria rezultatelor pozitive prin victoria cu 45-5, pe propriul teren, in fata Stejarului Buzau. Practic a fost o disputa fara istoric, patru eseuri marcate in prima parte asigurand deja bonusul ofensiv elevilor lui Ioan Harnagea. Neagu a realizat o dubla, Andrei si Hurez cate o finalizare in terenul de tinta advers, la care s-au adaugat trei transformari semnate de Ibanescu. Unica sansa de a marca puncte din prima parte pentru buzoieni a ratat-o Moise, cel care a irosit o lovitura de pedeapsa, tot in aceasta parte a jocului Tei, jucatorul barladenilor, a vazut singurul cartonas galben al partidei. In repriza a doua RC Barlad a mai reusit de trei ori sa treaca de apararea vizitatorilor, eseurile avandu-i ca autori pe Tei, Tercu si Curcan, doua fiind transformate de Ibanescu, in timp ce Stejarul Buzau a inscris incercarea de onoare prin Suflea.

Partida dintre Steaua U23 Bucuresti si CSM U23 Bucuresti, disputata in Ghencea, a revenit tigrilor cu rezultatul de 28-8 in urma a patru incercari transformate. Opt partide in esalonul secund si tot atatea victorii reprezinta linia de clasament a elevilor lui Daniel Neaga, care domina cu autoritate toti adversarii, acest nou succes fiind al cincelea obtinut cu bonus ofensiv. In prima parte Tongia si Tooa, obisnuiti cu finalizarile in terenul de tinta advers, au marcat cate un eseu, ambele realizari transformate de Ispir, in timp ce pentru Steaua U23, Toader a semnat o lovitura de pedeapsa. Incercarea lui Statulescu i-a desprins pe cei de la CSM U 23, dar gazdele au revenit tot cu o incercare, autor Ahomee Tupou, insa acestea au fost ultimele puncte ale ros-albastrilor pana la ultimul fluier al arbitrului. Cu patru minute inainte de final eseul lui Sioeli Lama, jucator cu cinci reusite in aceasta editie, la care Ispir a contribuit cu transformarea au stabilit rezultatul final si victoria celor de la CSM U 23 Bucuresti.

Fara victorie in acest sezon pe propriul teren si dupa o serie de patru infrangeri consecutive, Stiinta Petrosani s-a impus in fata celor de la CSU AV Arad cu rezultatul de 41-24, desprinderea venind in partea secunda pentru elevii lui Alexandru Lupu. Prima parte s-a jucat sub semnul echilibrului, iar dupa ce studentii din Valea Jiului au condus cu 17-7, aradenii au egalat. Popovici dubla si Mihalachi au marcat eseurile gazdelor, unul transformat de Barbu, Burai si Stoica pe cele ale vizitatorilor la care Puscasu a adaugat doua transformari si o penalitate. Inceputul reprizei seunde a fost decisiv pentru stabilirea invingatoarei, intre minutele 41 si 52 Stiinta Petrosani a marcat trei incercari, autori Cebotari dubla si Chiriac, respectiv o transformare semnata de Barbu si scorul devenise 34-17.Aradenii au redus diferenta prin eseul lui Afloare, transformat de Puscasu, ultimele modificari ale tabelei de marcaj apartinand tot florilor de colt cu Zaharescu finalizare in terenul de tinta si Paraipan transformare.