powered by Samurai Sports
Rezultatele etapei a 7-a din DNSLiviu Chirică / SportPictures.eu
11 Mai 2015

Rezultatele etapei a 7-a din DNS

În etapa a 7-a din Divizia Națională de Seniori, Poli Unirea Iași a câștigat cu scorul de 27-7 în deplasare la CSM Bucovina Suceava, în ciuda diferenței de scor însă studenții nu s-au ales cu punctul bonus ofensiv.

Prima repriza a fost una in care doar iesenii au marcat puncte, din totalul celor 14 consemnate, noua l-au avut ca autor pe mijocasul la deschidere Plai, acesta semnand un eseu si doua transformari, alaturi de incercarea lui Calugareanu. Dupa pauza a fost nevoie de aproximativ 20 de minute pentru a consemna alte modificari ale scorului, iar cei care au facut-o au fost elevii lui Iulian Iftenie, doua penalitati concretizate de Plai marind ecartul la 20-0. Minutul 70 a adus prima reusita a sucevenilor, un eseu a lui Varvaroi, pe care l-a transformat Scolobiuc, pentru ca inainte de ultimul fluier al arbitrului Paslaru sa inscrie al treilea eseu pentru gruparea din Copou,  cele doua puncte aditionale venind din piciorul lui Plai. Politehnica Iasi a obtinut cea de-a treia victorie din acest sezon, iar etapa urmatoare va juca pe propriul teren impotriva celor de la RCM Galati, in timp ce Bucovina Suceava se va deplasa la malul marii, unde o va intalni pe CS Navodari.

Partida RCM Galati - RC Barlad a fost derbyul etapei a VII-a din DNS si a revenit barladenilor, care s-au impus cu rezultatul de 15-5, echipa de la malul Dunarii fiind la prima infrangere pe propriul teren in acest sezon.

La pauza elevii lui Ioan Harnagea conduceau cu 7-5, pentru ca eseul lui Borcia a fost transformat de Ibanescu in schimb reusita lui Purcel a ramas fara transformare, toate punctele fiind marcate in primul sfert de ora. In partea secunda Ibanescu a fost primul care a modificat tabela de marcaj dintr-o lovitura de pedeapsa, insa pe final oaspetii si-au ingreunat situatia, Ibanescu si Cojocaru vazand cartonasul galben intr-un interval de numai un minut. Chiar si in aceste conditii, de dubla inferioritate numerica, RC Barlad a dat lovitura si eseul lui Constantin a rezolvat ecuatia invingatoarei, in ultimele zece minute gazdele nereusind sa schimbe soarta partidei. RC Barlad a ramas neinvinsa in Divizia Nationala de Seniori si etapa urmatoare va primi vizita ultimei clasate, Stejarul Buzau, pentru RCM Galati urmand o alta partida de foc in Copou contra Politehnicii Iasi.

CSU AV Arad nu a reusit sa tina piept unei echipe in forma, CS Navodari,  care s-a impus pe stadionul din Sanicolau cu rezultatul de 42-3, care a marit zestrea punctelor gruparii de la malul marii si cu bonusul ofensiv.

Doar startul de partida a dat impresia ca aradenii vor reusi sa puna probleme adversarilor, insa dupa ce Puscasu a deschis scorul din lovitura de pedeapsa, elevii lui Cornel Suciu au preluat initiativa si cele sapte eseuri marcate le-au asigurat un succes fara emotii. Perju a izbutit dubla personala, alaturi de acesta pe lista marcatorilor de eseuri mai trecandu-si numele Papaiane, Dumitru, Parvu, Zainea si Comanici. Din fata butului Trandafir a concretizat cate o transformare si o penalitate, iar Comanici o transformare. Cu aceasta victorie CS Navodari a ajuns la o serie de patru succese consecutive, din care doua cu bonus ofensiv, in timp ce aradenii devanseaza ultima clasata in Divizia Nationala de Seniori, Stejarul Buzau, doar gratie punctaverajului. Aradenii vor merge in runda urmatoare pe terenul Stiintei Petrosani, iar CS Navodari va incerca sa-si continue seria pozitiva pe propriul teren in compania celor de la Bucovina Suceava.

În ultimul meci disputat sâmbătă, CSM U 23 Bucuresti s-a impus fără drept de apel în meciu din deplasare cu Stejarul Buzau, scorul final fiind 73-0 în favoarea bucureștenilor.