powered by Samurai Sports
Rezultatele etapei a 18-a din DNSAndrei Luca / SportPictures.eu
28 Sep 2015

Rezultatele etapei a 18-a din DNS

În ultima etapă a sezonului regulat din cadrul Diviziei Naționale de Seniori, Politehnica Iași a întâlnit pe Stejarul Buzău. Victoria a revenit studenților din Copou cu rezultatul de 43-7, după o partidă în care au marcat șapte eseuri.

Buzoienii au surprins in startul partidei si eseul lui Caloian transformat de Ureche i-a adus pe vizitatori in avantaj, insa aveau sa fie singurele puncte marcate de acestia pana la final, initiativa apartinand apoi trupei antrenate de Iulian Iftenie. Pana in minutul 32, Politehnica Iasi isi asigurase deja si punctul bonus ofensiv, Paslaru cu o dubla, Vacaru si Vaman fiind autorii eseurilor, din care doua au fost transformate de Plai, astfel ca la pauza studentii conduceau cu rezultatul de 24-7. In partea secunda, alte trei incercari au fost marcate de ieseni prin Butnaru si Vacaru, care cu doua finalizari in terenul de tinta advers a semnat hat-trick-ul astfel ca Politehnica Iasi a obtinut un succes fara emotii.

CS Navodari a trecut cu rezultatul de 15-7 de RCM Galati dupa o partida a carei soarta a fost decisa inca din prima repriza.

Gazdele, CS Navodari au avut initiativa si in minutul 28 conduceau cu 12-0, dupa doua eseuri marcate de mijlocasul la gramada Dumitru, una dintre realizari fiind transformata de Trandafir, galatenii revenind in joc pe finalul primei reprize. Astfel Diacon a finalizat cu eseu o actiune a echipei de la malul Dunarii si Cosmiuc a transformat. Insa la cabine pentru pauza, CS Navodari a intrat in avantaj cu rezultatul de 15-7 dupa ce Trandafir a concretizat o lovitura de pedeapsa. In partea secunda nici una dintre echipe nu a mai reusit sa inscrie desi galatenii au avut o situatie buna, dar balonul trimis din lovitura de pedeapsa a lovit bara, astfel ca CS Navodari s-a ales cu cele patru puncte ale victoriei, in timp ce vizitatorii au ratat obtinerea bonificatiei defensive.

În alte meciuri ale etapei, CS Stiinta Petrosani - CSM Bucovina Suceava 39-13 și Rugby Club Barlad - CSM U 23 Bucuresti 14-23

Clasamentul DNS înaintea disputării ultimelor restanțe din sezonul regulat arată astfel: