Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Natație
Rezultatele din prima zi a Campionatului Național de Înot 2014SportPictures.eu
03 Iul 2014

Rezultatele din prima zi a Campionatului Național de Înot 2014

La piscina descoperită din cadrul Complexului Naţional "Lia Manoliu" au început Campionatele Naţionale de înot ale României.

Tribunele au fost pline în sesiunea de seară, printre spectatori fiind prezenți Gabriela Szabo, Ministrul Tineretului și Sportului, Elisabeta Lipă, președintele Clubului Sportiv Dinamo, primarul sectorului 2, Neculai Onțanu și președintele de onoare al forului, Viorel Păunescu, invitați speciali ai președintelui Federației de specialitate, Camelia Potec.

Miercuri seară au avut loc primele 8 întreceri pentru medalii, sportivii de la Clubul Municipal Brașov cucerind 5 titluri de campioni. Carina Macavei a urcat de două ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului: a câștigat proba de 100 m fluture, cu timpul de 1:03.32, si proba de 50 m spate cu 30.62. Alex Coci, participant la JO de la Londra, s-a impus în proba de 100 m future, cu timpul de 53.55, iar Cătălin Ungur a fost primul la 50 m spate, după ce a terminat cursa cu 26.41. De asemenea, echipa clubului brașovean s-a impus și la ștafeta de 4x200 m liber.

 

Rezultatele din prima zi a Campionatului Național de Înot 2014

FINALE OPEN

50 m spate femimin

1. Carina Bianca Macavei (MBV) – 00:30.62

2.  Andrea Matyas (DIN) – 00:31.10

3.  Stefania Andreea Dospin (CSB) – 00:31.28

 

50 m spate masculin

1. Cătălin Paul Ungur (MBV) – 00:26.41

2. Robert Andrei Glință (CPT) – 00:26.53

3. Alexandru Coci (MBV) – 00:27.08

 

100 m fluture feminin

1. Carina Bianca Macavei (MBV) – 01:03.32

2. Alina Grațiela Ene (LBR) – 01:03.94

3. Alexandra Dobrin (UPT) – 01:04.01

 

100 m fluture masculin

1. Alexandru Coci (MBV) – 00:53.55

2. Marius Radu (MTS) – 00:55.54

3. Norbert Trandafir (CSB) – 00:55.65

 

200 m bras feminin  

1. Edeea Atanasia Ionașcu (SCB) – 02:40.28

2. Florina Alexandra Ilie (PET) – 02:43.15

3. Mariana Buzatu (STE) – 02:44.43        

 

200 m bras masculin

 

1. Andrei Cristian Roman (LBM) – 02:19.86

2. George Cristine Oancea (PET) – 02:23.65

3. Alexandru Bogdan Fodor (STE) – 02:24.81

 

4 X 200 m liber feminin

1. Dinamo (Ionela Cozma, Alexandra Nicoleta Zboiu, Adriana Morar, Daniela Corina Benea) – 08:46.97

2. Steaua (Cristina Nicolae, Mariana Buzatu, Andreea Puchiu, Mădălina Ștefania Nica) – 09:05.06

3. Steaua (Gabriela Monica Marinescu, Beatrice Bocan, Jasminne Anne Marie Ivan, Maria Dolores Csendes) – 09:13.53

 

4 X 200 m liber masculin

1. MBV (Horia Ștefan Cristea, Alexandru Sabău, Alin Coste, Alexandru Coci) – 07:48.21

2. CSO (Radu Duican, Andrei Tiberiu Grigore, Mădălin Adrian Pantazi, Alexandru Bria) – 08:00.76

3. UPT (Ștefan Daniel Gheorghe, Gabriel Florian Popa, Gheorghe Cristian Tătar, Vlăduț Alexandru Pătru) – 08:01.95

 

 

FINALE JUNIORI

50 m spate femimin

1. Ștefania Andreea Dospin (CSB) – 00:31.28

2. Maria Bianca Verdeș (CSW) – 00:32.85

3. Rebecca Maria Pojar (CMC) – 00:32.88

 

50 m spate masculin               

1. Robert Andrei Glință (CPT) – 00:26.53

2. Andrei Tiberiu Grigore (CSO) – 00:27.91

3. Cristian Paul Petrescu (SRT) – 00:28.66

 

100 m fluture feminin

1. Kristina Maria Schneider (CSW) – 01:05.05

2. Andreea Puchiu (STE) – 01:05.28

 

100 m fluture masculin

1. Andrei Tiberiu Grigore (CSO) – 00:57.01

2. Eduard George Barbu (CPT) – 00:57.34

 

200 m bras feminin

1. Edeea Atanasia Ionașcu (SCB) – 02:40.28

2. Diana Lissov (SSV) – 02:44.80

3. Denisa Elena Gogu (STE) – 02:45.50

 

200 m bras masculin

1. Andrei Cristian Roman (LBM) – 02:19.86

2. Alexandru Bria (CSO) – 02:27.30

3. Andreeas Dincă (LER) – 02:28.24

 

4 X 200 m liber feminin

1. (FJ1) Marinescu, Bocan, Ivan, Csendes (STE) – 09:13.53

2. (FJ1) Stoica, Rusu, Cotinghiu, Gâdea (MTS) – 09:19.54

3. (FJ2) Korponay, Muntean, Smetan, Orzac (SBM) – 09:24.47   

 

4 X 200 m liber masculin

1. (MJ1) Duican, Grigore, Pantazi, Bria (CSO) – 08:00.76

2. (MJ1) Golovca, Cheresteș, Anghel, Cușmir (STE) – 08:10.85

3. (MJ2) Rusen, Alexandrescu, Ion, Dincă (LER) – 08:25.68

 

 

Joi 3 iulie de la ora 18.00 sunt programate noi finale. 

Alte știri din Natație