Natație
Rezultatele delegației tricolore la mondialele de natațieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Iul 2019

Rezultatele delegației tricolore la mondialele de natație

Ieri s-a încheiat la Gwangju, în Coreea de Sud, cea de-a 18-a ediție a Campionatelor Mondiale de natație. Pe parcursul a unei săptămâni între cei 2.623 de sportivi din 193 de națiuni participante s-au numărat și 9 reprezentanți ai României, cele mai bune performanță fiind obținute de Robert Glință, un loc 7 la 50 m spate cu 24,67 secunde și un loc 8 la 100 m spate cu 54,22 secunde.

Alături de Robert, care a obținut biletul pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo de anul viitor, Daniel Martin și-a câștigat și el dreptul de a evolua în 2020 în Țara Soarelui Răsare după ce în seriile probei de 100 m spate a terminat în 53,65 secunde, cu două zecimi sub baremul A al probei. Din păcate, el nu a prins finala probei după ce în semifinale a încheiat cursa în 53,71 secunde. Daniel a ratat finala la 200 m spate după ce în semifinale a scos 1:57,66 secunde, iar în proba de 100 m fluture nu a trecut de serii cu 53,15 secunde.

George-Adrian Rațiu nu a trecut de serii la 50 m liber cu 22,88 secunde și nici la 50 m fluture cu 24,48 secunde, în timp ce singura înotătoare tricoloră, Claudia Gâdea, a evoluat doar în seriile probelor de 200 m mixt – 2:19,03 secunde și 400 m mixt – 5:01,11 secunde.

În probele de sărituri Constantin Popovici și Cătălin Cozma au încheiat pe locurile 41, respectiv 42 proba de platformă 10 m cu 292,70 puncte, respectiv 287,95 puncte, în timp ce în proba similară a fetelor Antonia Pavel s-a clasat pe locul 19 cu 273,90 puncte, iar Nicoleta Muscalu pe 28 cu 239,65 puncte. Cele două săritoare au evoluat și în proba de sărituri sincron de la 10 m și cu 260,82 puncte au terminat finala probei pe locul 11.

La high diving, sărituri de la platforma de 27 m, Cătălin-Petru Preda a obținut locul 14 cu 234,40 puncte.