Rezultate în meciurile amicaleSportPictures.eu
25 Ian 2014

Rezultate în meciurile amicale

În această perioadă, toate echipele au început pregătirile pentru retur. Fie că au ales cantonamente în Spania, Antalya sau au rămas acasă, fiecare după buget, s-au desfășurat și primele meciuri amicale. Mai jos redăm rezultatele meciurilor disputate în ultimile 3 zile:

U Cluj - Wiener Neustadt 1-5 (1-0), s-a disputat vineri, 24 ianuarie

Pentru clujeni a marcat Lemnaru în minutul 12 din penalty, iar la pauza U conducea cu 1-0. Antrenorul Mihai Teja a folosit în prima repriză următoarea formulă:

Dolha - Martac, Zsolt Szilagyi, Rada, Târnăcop - Karim, Bucşă, Cristocea, Max Nicu - Lemnaru, Machado.

În repriza a doua, s-a folosit echipa: Niculescu - Neag, Abrudan, Ninu, Gercaliu - Takacs, Lungu- Kovacs, Borza, Calcan - Ene.

În Austria, dupa 20 de etape (din 34) Wiener Neustadt ocupă locul 8 din 10 participante.

FC Brașov - FC Râșnov 5-0, s-a disputat vineri, 24 ianuarie

Cornel Țălnar, noul antrenor al stegarilor, a ales pentru primul meci din acest an un adversar modest, FC Râșnov din Liga a 4-a. Elevii săi s-au impus fără emoții prin golurile marcate de Marius Constantin, Grigorie, Surdu și Ciocalteu 2.

"Țânțarul" a folosit toți jucătorii disponibili, în formula:

În prima repriza: Bordea (30 Fl. Iacob) - Străuţ, M. Constantin (30 Potecu), M. Leko, Sergio Rodrigues - Szekely (30 Enceanu), Mateiu (30 Diogo Santos), Aganovic, Cr. Manea (30 Ciocâlteu) - Cristea, Buga (30 Grigorie)

În repriza a doua: Fl. Iacob (70 Căucă) - Vagner, Potecu (70 R. Machado), Frîncu, Cr. Ionescu - Enceanu (70 I. Popa), Diogo Santos (70 Ispas), Ş. Moraru, Ciocâlteu (70 Păun) - Fonseca, Grigorie (70 Surdu)

Dinamo - Cernomoreț Odessa 1-1 (0-0), s-a diputat joi 23 ianuarie

Primul gol al meciului l-au marcat ucrainienii în minutul 69, Velici reușind egalarea în minutul 78.

Stoican a aliniat la start următoarea echipa: Bălgrădean – L. Rus, Thicot, Asanovici, Bărboianu – I. Şerban, Diakhate – V. Lazăr, C. Matei, D. Rotariu – J. Thomas. În Ucraina, după 18 etape (din 30) Cernomoreț Odessa ocupă locul 5 (din 16 echipe), aflându-se la numai 6 puncte de primul loc.

FC Vaslui - Sheriff Tiraspol 2-2 (1-1), s-a disputat miercuri 22 ianuarie.

A fost un meci foarte disputat, în care vasluienii au fost conduși de fiecare dată. Au reușit egalarea în prima repriză datorită unui autogol, iar în a doua repriza au egalat prin golul reusit de Antal.

Echipa folosită în acest meci: Straton (’46 Cerniauskas) - Ortiz, Celeban, Prahici (’46 Raul), Muşat - Madson, Neniţă (’51 Balaur) - Antal, Viveiros (’57 Popovici), Enescu (’84 Buziuc) - Temwanjera (’79 Pătulea)

În Moldova, după 19 etape, Sheriff Tiraspol este lider în campionat cu 50 de puncte, avand un avans de 11 puncte față de locul 2.

FC Botoșani - Olimpia Satu Mare 2-3, s-a disputat miercuri 22 ianuarie

Revelația primei jumătăți a turului, FC Botoșani, se află în cantonament la Băile Felix, unde a jucat un amical cu Olimpia Satu Mare, echipă aflată pe locul 8 in Liga 2, seria 2. Golurile botoșănenilor au fost marcate de Hadnagy în minutul 60 și Vașvari din penalty în minutul 70. La fel ca în celelalte partide disputate, Leo Grozavu a trimis în teren toți jucătorii.

Repriza I: Lazăr - Jardan, Vali Bordeanu, Plămadă, Acsinte - Danci - Ghinca - Vraciu, Vașvari, Vertelis - Cârjan

Repriza II: Perianu – Patache, Poverlovici, Ursu, Vali Bordeanu - Ghinga – Codoban, Puri, Fulop – Hadnagy

Tot miercuri, s-au mai jucat doua partide amicale, în care echipele din Liga 1 cauta formula ideala pentru retur. Sageata Navodari si-a incheiat stagiul de pregatire de la Izvoranu cu un meci amical, intalnind locul 5, seriei 1, din Liga 2. Scor final: Săgeata Năvodari - ACS Berceni 1-1

În altă partidă, Viitorul Constanța a invins pe FC Voluntari cu 5-0, într-un meci care a durat 120 de minute (s-au jucat 3 reprize a câte 40 de minute). Scorul pe reprize a fost 1-0. 4-0. 0-0. Pentru formaţia pregătită de Bogdan Vintilă au marcat Cristian Gavra 3, Alexandru Lazăr şi Ionuţ Larie.