Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Atletism
powered by BenQ
Rezultate calificante la mondialeAFP / Mediafax Foto
16 Feb 2014

Rezultate calificante la mondiale

Sâmbătă, 15 februarie, a fost prima zi de desfăşurare a Finalelor Campionatului Naţional de Atletism Indoor, gazdă fiind Sala Complexului de Atletism Lia Manoliu. La sfârşitul acestei reuniuni atletice s-au evidenţiat câţiva sportivi, care au obţinut rezultate ce se încadrează în baremurile Federaţiei Internaţionale de Atletism pentru calificarea la Campionatul Mondial ce va avea loc între 7 şi 9 martie la Sopot, Polonia.

Astfel, Anca Heltne, cu 18,88 m la aruncarea greutăţii (aflată la primul concurs oficial anul acesta, a depăşit cu peste un metru baremul de 17.80 metri calificant la Mondiale), Marian Oprea - 17,30 m la triplu salt (rezultat obţinut din a doua săritură, baremul fiind de 17 metri) şi Mihai Donisan - 2,32 m la săritura în înălţime (după un rezultat de 2.28 metri obţinut săptămâna trecută în Cehia, a reuşit să se califice la Mondiale cu o săritură ce depăşeşte cu 2 cm baremul de 2.30 metri), au fost performerii acestei primei zile.

În acest concurs s-a mai remarcat şi junioara Andreea Panţuroiu, o mare speranţă a atletismului nostru, care s-a impus din nou în întrecerea senioarelor în proba de triplu salt, cu un rezultat competitiv în multe concursuri internaţionale (13,93 m) demonstrând o pregătire impresionantă, având alte 4 sărituri de peste 13,50 metri, constanţă deosebită pentru o sportivă de vârsta ei. 

 

Dar iată rezultatele  şi performerii zilei de sâmbătă:

Feminin 
Prăjină:

1. Ionela Pistol (CSM Călăraşi) - 3,60 m 
2. Ana Maria Antonenco (CSM Călăraşi) - 3,40 m 
3. Adina Buzescu (CSS 7 Dinamo Bucureşti) - 3,20 m 
 

Triplu salt:

1. Andreea Panţuroiu (LPA Câmpulung Muscel) - 13,93 m 
2. Cristina Sandu (CSM Bucureşti) - 13,83 m 
3. Carmen Toma (Farul Constanţa) - 13,54 m 
 

Greutate:

1. Anca Heltne (Farul Constanţa) - 18,88 m 
2. Andreea Huzum (Dinamo Bucureşti) - 15,44 m 
3. Alexandra Iancu (CSM Oneşti) - 14,26 m 
 

1.500 m:

1. Ancuţa Bobocel (Dinamo Bucureşti) - 4'24" 
2. Florina Pierdevară (CSU Craiova) - 4'24"33/100 
3. Adelina Tănăsie (CSU Craiova) - 4'25"83/100 
 

60 m:

1. Florentina Marincu (CSSp Cetate Deva) - 7"40/100 
2. Ana Maria Roşianu (Steaua Bucureşti) - 7"51/100 
3. Teodora Gheorghe (LPS Banatul Timişoara) - 7"52/100 
 

400 m:

1. Bianca Răzor (Steaua Bucureşti) - 54"69/100 
2. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) - 55"06/100 
3. Florina Gal (CSU Cluj-Napoca) - 55"15/100 


Masculin 
Triplu salt:

1. Marian Oprea (Dinamo Bucureşti) - 17,30 m 
2. George Baciu (CSM Călăraşi) - 16,07 m 
3. Adrian Dăian (Farul Constanţa) - 15,92 m 
 

Înălţime:

1. Mihai Donisan (Rapid Bucureşti) - 2,32 m 
2. Nicolae Tufă (CSU Cluj-Napoca) - 2,10 m 
3. Cristian Stanciu (CSM Călăraşi) - 2,05 m 
 

1.500 m:

1. Bogdan Staicu (Pandurii Tg. Jiu) - 3'50"91/100 
2. Ionuţ Betej (CSU Reşiţa) - 3'50"97/100 
3. Daniel Preda (CS Târgovişte) - 3'51"78/100 
 

60 m:

1. Bogdan Madaras (CSU Cluj-Napoca) - 6"77/100 
2. Alexandru Teofilescu (Olimpia Bucureşti) - 6"79/100 
3. Cătălin Cîmpeanu (CSM Călăraşi) - 6"81/100 
 

400 m:

1. Cristian Purcea (CSM Sf. Gheorghe) - 49"23/100 
2. Răzvan Drăgan (Steaua Bucureşti) - 49"45/100 
3. Marian Gliscă (CSM Slatina) - 49"46/100 

Duminică, 16 februarie, este programată a doua reuniune, la finalul căreia cei mai buni sportivi vor primi şi tradiţionala Cupă de Cristal, trofeu ce pune capăt ediţiei de anul acesta a Campionatelor Naţionale Indoor.

Alte știri din Atletism