Renașterea de sub TâmpaSportPictures.eu
14 Mar 2014

Renașterea de sub Tâmpa

Meciurile bune alternează pentru Corona, când la hochei, când la fotbal. În această seară a fost rândul fotbaliștilor să facă un meci remarcabil împotriva oaspeților de la CFR Cluj, nu atât prin prisma rezultatului, ci prin ambiția de care au dat dovadă revenind de la 0-2, cu un om mai puțin pe teren.

Prima repriză a aparținut clujenilor, care au marcat prin Negruț de două ori, în minutele 18 și 21, primele reușite ale sale în această ediție de campionat. Minutul 37 putea consemna mărirea avantajului oaspeților. Vlad Munteanu II îl faultează pe Gabionetta în careu și se acordă penalty. Cadu își pregătește balonul, dar execuția sa este intuită de Marc, care respinge. Ratarea lui Cadu s-a dovedit un moment cheie al meciului, gazdele căpătând o doză importantă de încredere.

La un sfert de oră de la reluare, în minutul 60, Neacșa bate o lovitură liberă, iar șutul său ușor deviat de Maftei îl bate pe Felgueiras, intrând la vinclu. Imediat după aceea, Buș primește al doilea cartonaș galben și își lasă coechipierii într-o situație grea. În aceste condiții egalarea era un vis frumos, dar brașovenii arată în continuare determinare în joc. Încrederea gazdelor este răsplătită în minutul 85 cu un gol care face mai mult decât un punct pentru băieții lui Ionel Gane. Burlacu și Neacșa combină pe partea dreaptă în direcția de atac a brașovenilor, Burlacu pătrunde în careu și centrează de la linia de fund pentru Coman care reia din 6 metri imparabil pentru Felgueiras.

Scorul final este Corona – CFR Cluj 2-2 (0-2) și consemnează un debut de sezon fără înfrângere pentru Jerry Gane și unu fără victorie pentru Vasile Miriuță. Corona luptă și speră în continuare la salvare din postura de lanternă roșie, dar situația este foarte complicată cu doar 12 puncte la activ. CFR-ul face 31 de puncte și pierde puncte prețioase în lupta pentru locurile de Europa League.

Corona Brașov (antrenor Ionel Gane): T. Marc - Burlacu, Poverlovici, R. Damian, Vl. Munteanu II - Fl. Pârvu (min. 75 V. Balint), Dâlbea, Miranda, Neacşa (min. 87 Forika) - I. Coman (min. 90+1 Mendizov), Sg. Buş

Alte rezerve: Dănălache, Leonte, Istrofor, C. Dedu

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuţă): Felgueiras - Maftei, Cadu, Piccolo, Rada - Monroy, Djokovici (min. 54 Thiago) - Gabionetta (min. 63 G. Păun), Batin, Negruţ (min. 72 Tade) - Ogbu

Alte rezerve: Mincă, Camora, Chanturia, Vereş