Remiză sub PietricicaSportPictures.eu
24 Feb 2014

Remiză sub Pietricica

Ceahlăul pornea favorită în disputa cu ”U” Cluj sub Pietricica, însă cei care au contat mai mult în atac la începutul jocului au fost ”șepcile roșii”. Lemnaru, Ninu și Neag dau primele emoții la poarta lui Calancea, dar nemțenii se redresează și după un șut al lui Gheorghiu din marginea careului reținut de Veselovski în minutul 25, reușesc deschiderea scorului în minutul 27 prin Marian Constantinescu, care reia cu capul din apropierea porții o centrare primită de pe partea stângă. Până la pauză balanța rămâne înclinată în favoarea nemțenilor, care au pe parcursul primei reprize 8 șuturi pe poartă față de numai 2 ale oaspeților lor.

La revenirea de la cabine, Machado îi ia locul lui Max Nicu și jocul clujenilor se animă. Brazilianul se remarcă cu un șut peste poartă din interiorul careului, dar și cu un ”galben” la câteva minute distanță. Acțiunea care îl aduce pe Machado peste linia de plutire este cea din minutul 64, când, în urma pătrunderii pe partea dreaptă, brazilianul centrează în careu și Bucșe reia în plasă pentru 1-1. La 3 minute distanță Golubovici îi aplică o corecție cu cotul autorului golului egalării și vede al doilea cartonaș galben. Rămași în 10, nemțenii fac schimbări, însă fără a aduce coerență sau eficiență în joc. Se încheie 1-1, cu gazdele nemulțumite de faptul că ratează ocazia de a trece pe 7 în locul CFR-ului, și cu clujenii mulțumiți de punctul ce le asigură încă un dram de speranță pentru evadarea de pe locul 16 și din zona retrogradării.

Ceahlăul (antrenor Constantin Ilie): Calancea - Dumitraş, Marc, Cînu, Stavlikcas - Onciu, Achim (min. 87 Jula) - Gheorghiu, Constantinescu, Chitoşcă (min. 73 Ichim) - Golubovici

Alte rezerve: Jovici, Cazan, Rusu, Lucas Gardia, Ştefănescu

U Cluj (antrenor Mihai Teja): Veselovsky - Ciupe, Neag, Ninu, Gercaliu - Bucşa, A. Lungu (min. 60 Borza) – Boutadjine (min. 80 M. Ene), Cristocea, M. Nicu (min. 46 Machado) - Lemnaru

Alte rezerve: V. Niculescu, Kovacs, Calcan