Remiză la Masa tăceriiBogdan Danescu / Mediafax Foto
03 Aug 2014

Remiză la Masa tăcerii

Meci echilibrat la Târgu Jiu unde Pandurii au primit vizita celor de la CFR Cluj.

Oaspeții au avut prima ocazie notabilă a partidei, o transversală zguduită de Jakolis în minutul 17 cu un șut din afara careului. Zece minute mai târziu Matulevicius a tras din întoarcere, respins de Felgueiras, care mai este încercat de Răduț, dar mingea trimisă de mijlocașul gorjean în minutul 33 lovește plasa laterală. Portarul clujenilor are o intervenție salutară la penalty-ul executat de Iorga în minutul 39, acordat de ”centralul” Marius Avram după ce Susic l-a faultat în careu pe Răduț.

După o oră de joc Deac are o nouă ocazie la poarta lui Stanca, dar șutul său este reținut de goalkeeper-ul gazdelor, iar la faza următoare este rândul lui Felgueiras să se evidențieze la lovitura de cap a lui Matulevicius. Finalul este mai animat, cu ratarea lui Costea la poarta gazdelor și ocazia lui Shalaj și Nistor la care în primă instanță s-a opus Felgueiras, apoi Rada a îndepărtat pericolul generat de șutul lui Nistor.

Se încheie Pandurii – CFR Cluj 0-0, o remiză care nu mulțumește gazdele, mult mai aproape de victorie decât clujenii.

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Petre Grigoraș): R. Stanca - Pleaşcă (min. 86 Shalaj), Elton da Silva, Christou, Momcilovic - Breeveld, P. Anton (min. 64 Nicoară) - Răduţ, D. Nistor, L. Iorga (min. 46 Buleică) - Matulevicius

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Felgueiras - Susic, I. Rada, Larie, Camora - Fiel, Rueda - Jazvic (min. 80 Thiago Lopes), Jakolis (min. 70 Negruț), Deac (min. 65 Fl. Costea) - Guima