Recital de goluri în play-offDan Duta / Mediafax Foto
23 Apr 2014

Recital de goluri în play-off

În primul meci din play-off-ul Ligii Naţionale de handbal masculin, marţi 22 aprilie, Ştiinţa Bacău a câştigat pe terenul celor de la Energia Târgu Jiu cu scorul de 40-34, la pauză 19-15 şi poate obţine calificarea în turneul final vineri 25 aprilie, acasă, în faţa propriilor suporteri.

Băcăuanii au început foarte determinaţi această partidă şi s-au distanţat repede pe tabelă, apoi au condus ostilităţile pe toată durata primei reprize, în ciuda eforturilor echipei gazdă de a reveni în joc, pauza consemnând o diferenţă de 4 goluri în favoarea oaspeţilor, 19-15.

În partea a doua Energia a părut că poate reveni, s-a apropiat la 3 goluri, 18-21 în minutul 34 şi 23-26 în minutul 44, însă a fost doar un foc de paie, moldovenii distanţându-se lejer la 7 goluri, 28-35 cu cinci minute înainte de final, partida terminându-se cu un concludent 40-34 pentru handbaliştii conduşi de Eliodor Voica.

Au înscris pentru cele două formaţii:

Pentru Energia: Apolzan - 11 goluri, Acatrinei - 6, Dinescu - 4, Dragnea - 4, Păiuş - 4, Giotoiu - 2, Asoltanei - 1, Roman - 1, Ilieş - 1.

Pentru Ştiinţa: Ghiţă - 10, Bondar - 8, I. Rotaru - 5, Da Silva - 4, Johannson - 3, Fenici - 3, M. Bujor - 3, Rusia - 2, Iancu - 1, Tărâţă - 1.

Meciul 2 va avea loc vineri 25 aprilie, de la ora 17, şi va fi transmis în direct de postul DigiSport1