Atletism
Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon
01 Dec 2013

Desfășurat în zilele de 6-7 octombrie 2013 în Bucuresti, cu participarea a peste 6000 de adulți și 2000 de copii, Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon, ajuns la cea de a șasea ediție, și-a desemnat câștigătorii.

Așa cum era de asteptat, proba probelor (marathonul) a fost dominată de sportivii africani care au cucerit toate medaliile, atât la masculin cât și la feminin.

Astfel, la masculin câștigător a fost atletul Kenyan Chelokoi Bushendich cu timpul de două ore, 14 minute şi cinci secunde, urmat de etiopianul Mengesha Demeke (2:14.21) şi de kenyanul Kiptoo Kipkemoi (2:19.27).

La feminin podiumul a aparținut in totalitate sportivelor din Etiopia, ordinea fiind următoarea: Neri Worku cu timpul de două ore, 37 de minute şi 28 de secunde , Geletu Ifa (2:39.53) şi Woldemeskel Wolde (2.42.06).

În cadrul aceluiasi concurs s-au stabilit si campionii naționali de seniori la marathon, ei fiind atleţii Ştefan Daniel Lupulescu şi Liliana Maria Danci.

Ştefan Daniel Lupulescu, de la clubul CS Pandurii Târgu Jiu, a terminat cursa în două ore, 25 de minute şi 25 de secunde. El a fost urmat de Constantin Sorop (2:28.45) şi de Gabriel Gorun(2.29.47).

În proba feminină de maraton, Liliana Maria Danci, de la clubul CSM Reşiţa, a fost înregistrată cu timpul de două ore, 48 de minute şi 54 de secunde. Ea a fost urmată de Alina Petrescu(2:49.26) şi de Diana Popescu (2:52.34).

Proba masculină de semimaraton a fost câştigată de Andrei Ştefana, cu timpul de o oră, şapte minute şi 24 de secunde, fiind urmat de Mircea Moldovan (1:10.22) şi Alexandru Staicu (1.10.59). În proba feminină de semimaraton s-a impus Paula Todoran, cu timpul de o oră, 16 minute şi 44 de secunde, urmată de Elena Moaga (1:18.26) şi Alexandra Frumuz (1.20.29).