powered by Ariston
Prima înfrângere pentru StanojevicSportPictures.eu
12 Mar 2014

Prima înfrângere pentru Stanojevic

În ultimul lor meci din actuala ediţie a Ligii Mondiale, poloiştii români au pierdut marţi, 11 martie, la Bucureşti, împotriva Serbiei, înregistrând astfel prima înfrângere sub comanda noului tehnician sârb Dejan Stanojevic.

Oaspeţii au preluat primii conducerea, apoi noi am egalat dintr-un penalty transformat de Tiberiu Negrean, pentru ca primul sfert să se termine cu sârbii în avantaj, aceştia reuşind să puncteze înainte de final, 1-2. La jumătatea meciului diferenţa în favoarea adversarilor noştri crescuse la două goluri, 1-3, însă tricolorii au reuşit să echilibreze disputa pe fondul unei apărări agresive şi a unui portar, Dragoş Stoenescu, foarte inspirat, astfel că s-a ajuns la 3-3. Finalul sfertului trei a aparţinut tot oaspeţilor, care au reuşit să înscrie prin Vuksanovic şi să preia din nou conducerea. În ultima repriză momentul psihologic s-a consumat la scorul de 4-5, când Negrean a ratat un penalty, imediat după, sârbii punctând de două ori consecutiv în mai puţin de un minut, prin Rasovic.

S-a terminat aşadar România-Serbia 4-7 (1-2, 0-1, 2-1 ,1-3), sârbii fiind virtuali câştigători ai grupei, cu 9 puncte, în timp ce noi rămânem pe ultimul loc, la egalitate cu Rusia, cu 3 puncte.

În aceasta ediţie a Ligii Mondiale, România a obţinut o singură victorie, 13-7 contra Rusiei, înregistrând trei înfrângeri, 5-15 contra Rusiei, 6-18 şi 4-7 cu Serbia

Au jucat:

România: Stoenescu, Cosmin Radu, Tiberiu Negrean 3 goluri (1 pen), Nicolae Diaconu, Andrei Creţu, Andrei Busilă, Alexandru Matei, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goantă, Ramiro Georgescu 1 gol (pen), Alexandru Ghiban, Alex Popoviciu, Mihai Draguşin.

Antrenor Dejan Stanojevic

Serbia: Pjietlovic, Strahjna Rasovic 2 goluri, Dusan Mandic 2 goluri, Markovic, Subotic, Viktor Rasovic, Slobodan Nikic 1 gol, Dedovic, Srdjan Vuksanovic 2 goluri, Ubovic, Jaksic, Obradovic, Risticevic.

Antrenor: Dejan Savic