Kaiac-canoe
Prima finală românească la Mondialele de kaiac-canoeAdrian Tone / Mediafax Foto
07 Aug 2014

Prima finală românească la Mondialele de kaiac-canoe

Ieri, pe Lacul Krilatskoe din Moscova, au debutat Campionatele Mondiale de kaiac-canoe, rezervate seniorilor. Delegația României se poate bucura deja de o calificare în finală, grație evoluției lui Iulian Șerban, care la K1 - 200 metri, paracanoe sportivi cu dizabilități locomotorii, a reușit calificarea în finală. Șerban, care este multiplu campion european și mondial pe proba menționată, și-a câștigat seria semifinală, fiind cronometrat cu timpul de 40,211 secunde, la un ecart mai mare de o secundă față de următorul clasat.

Șerban a devenit astfel, unul dintre principalii pretendenți la aurul mondial. Anul trecut, la Duisburg, el a obținut medalia de argint.

La feminin, pe proba similară, Mihaela Lulea a fost descalificată pentru că s-a apropiat prea mult de baliza delimitatoare și a stat la plasă, cum se spune în terminologie de specialitate.

Delegația României la Campionatele Mondiale de la Moscova numără un total de 18 sportivi.