Prestația românilor în seara de Europa LeagueAleksandar Djorovic / Mediafax Foto
17 Feb 2017

Prestația românilor în seara de Europa League

Prima manșă a 16-imilor de finală ale Europa League la fotbal a regăsit în teren, legitimați la echipele din străinătate, o serie de jucători români.

Anderlecht Bruxelles s-a impus pe teren propriu cu scorul de 2-0 în fața celor de la Zenit St. Petersburg. Golurile s-au marcat în prima repriză, din pasele lui Nicolae Stanciu, care a jucat până în minutul 74. Alexandru Chipciu a intrat în joc în minutul 60. Echipa rusă a fost antrenată de către Mircea Lucescu, cel care și-a spionat de la fața locului adversarul și la ultimul meci de campionat.

Ciprian Tătărușanu a apărat 90 de minute pentru Fiorentina, în victoria prețioasă obținută în deplasare, 1-0 pe terenul Borussiei Monchengladbach. Ianis Zicu nu a fost convocat la florentini. O altă echipă italiană, AS Roma, s-a impus cu 4-0 în deplasarea de la Villareal, veteranul Bogdan Lobonț fiind rezervă de portar.

Rostov a învins Sparta Praga cu 4-0. La gazde, Andrei Prepeliță a intrat în teren în minutul 83, în timp ce Bogdan Vătăjelu a fost rezervă neutilizată la vizitatori.

Claudiu Keșeru a marcat unicul gol al campioanei Bulgariei, Ludogorets Razgrad, învinsă pe teren propriu de FC Copenhaga cu 2-1. La bulgari a evoluat și Cosmin Moți, integralist ca fundaș central. Keșeru a fost introdus în minutul 62, iar golul său s-a consemnat în minutul 80.

Raul Rusescu a contribuit la egalul obținut de turcii de la Osmanlispor, 0-0 la Pireu, cu Olympiakos, intrând în teren în minutul 81. Israelienii de la Hapoel Beer Sheva, cu Ovidiu Hoban titular înlocuit în minutul 67, au pierdut pe teren propriu partida cu Beșiktaș Istanbul, scor 3-0.