Premieră pentru MiriuțăLiviu Chirica / Mediafax Foto
19 Apr 2014

Premieră pentru Miriuță

Prima victorie a celor de la CFR Cluj pe teren propriu sub bagheta lui Vasile Miriuță a survenit, după alte patru încercări ratate, chiar în fața fostei echipe antrenate de acesta. Ceahlăul a venit la Cluj cu gândul să încheie o serie neagră de patru partide pierdute, însă nu au putut opri ofensiva ceferiștilor clujeni care s-au aruncat în atac încă din startul partidei.

Rui Pedro, cu un gol anulat, Maftei, Florin Costea și Ogbu au indus panică în defensiva nemțeană, însă golul vine în minutul 32 când Tade reia simplu o centrare perfectă a lui Maftei la limita careului mic. Clujenii controlează jocul și după pauză, dar nu reușesc să înscrie decât în apropierea finalului de meci prin Chanturia, a cărui reușită din minutul 85 este prima a georgianului în campionatul nostru. Gazdele pot marca și al treilea gol, însă ratează în minutele de prelungiri un penalty acordat la faultul în careu al lui Cânu la Negruț.

Așadar, CFR Cluj – Ceahlăul 2-0 (1-0), gazdele rămân pe locul 7, iar nemțenii continuă să se scufunde îngrijorător.

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuţă): Felgueiras – Maftei, Cadu, Piccolo, Camora – Monroy – Deac, Rui Pedro, Costea (min. 64 Chanturia)– Ogbu (min. 76 Ammari), Tade (min. 86 Negruţ)

Alte rezerve: Amadio, I. Rada, Tiago Lopez, Vereş

Ceahlăul Piatra Neamț (antrenor Marian Bondrea): Calancea – Dumitraş, Marc, Cânu, L. Cazan – Ichim, Onciu (min. 75 Ţepeş) – M. Constantinescu, Golubovic, Gheorghiu (min. 67 Margină) – G. Jula (min. 46 Popadiuc)

Alte rezerve: Jovic, Ntambue, Tăbăcariu, Chitoşcă