Preliminarii UCL: CFR pierde la limită manșa de la AstanaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Iul 2019

Preliminarii UCL: CFR pierde la limită manșa de la Astana

CFR Cluj a dat startul campaniei europene a formațiilor românești cu o partidă disputată în extrema estică a continentului fotbalistic. La Astana, la peste 3.000 de kilometri depărtare de țară, elevii lui Dan Petrescu au jucat pe terenul sintetic pe care campioana Kazahstanului, FC Astana, a primit replica celor de la Benfica, Atletico Madrid și Galatasaray în urmă cu patru sezoane în grupele UEFA Champions League.

O echipă solidă, obișnuită să joace pe un stadion modern, Astana Arena cu 30.254 de locuri și acoperiș retractabil, a pus probleme mari campioanei României și a dominat teritorial o mare parte din meci, însă fără a avea mari ocazii de gol. Cu toate acestea, o fază fixă le-a adus un gol nesperat și o victorie ce îi apropie de promovarea în turul secund al preliminariilor UEFA Champions League.

În minutul 68 în urma unui corner executat de Sigurjonsson de pe partea dreaptă a direcției de atac a gazdelor, defensiva clujeană este surprinsă într-o stare de contemplație și i-a permis lui Postnikov să reia din careul mic și să deschidă scorul. În rest, emoții la poarta lui Arlauskis au fost în minutul 18 când Sigurjonsson a șutat din marginea careului și portarul clujenilor a bâlbâit balonul și l-a scăpat în cornet, în minutul 29 când goalkeeper-ul a respins în corner șutul la colțul scurt al lui Tomasov și în minutul 86 la balonul trimis de Rotariu de la 25 de metri și respins greu de lituanian în corner.

De partea cealaltă, formația din Gruia a ratat două ocazii imense de a marca. În minutul 11 Culio a trimis din mijlocul careului de 16 metri puțin pe lângă bara de la colțul lung fără a avea vreun adversar între el și portarul Eric, iar în minutul 81 Omrani a reluat pe lângă din 8 metri cu poarta goală un balon pasat de Mailat.

Chiar și așa, învinși la limită, campionii României au șanse bune de a păși în turul secund după returul programat miercurea viitoare, pe 17 iulie, de la ora 21:00, pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu.

FC Astana – CFR Cluj 1-0 (0-0)

A marcat: Postnikov (min. 68)

FC Astana (antrenor Roman Grygorchuk): Eric - Rukavina, Postnikov, Simunovic, Beysebekov - Logvinenko - Tomasov (min. 58 Janga), Maevski, Sigurjonsson, Murtazayev (min. 84 Mubele) - Rotariu

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Susic, Burcă, Vinicius, Camora - Culio, Hoban (min. 75 Rondon), Bordeianu (min. 90 Luis Aurelio) - Deac, Omrani, Păun (min. 65 Mailat)